Vállalkozás hvg.hu 2024. március. 28. 16:15

Nem az OTP-re céloz, de bővülne a szép eredményeket felmutató MBH Bank

Több mint kétszeresére nőtt az MBH Bank eredménye tavaly. A cég vezetői szerint saját, és a gazdaság helyzete is stabil, nyitottak az új akvizíciókra, amiben akár a nemzetközi piac is palettára kerülhet.

Tavaly az MBH Bank több mint 118 százalékkal, közel 190 milliárd forinttal tudta növelni a korrigált adózás előtti teljes átfogó eredményét, amely így 345,3 milliárd forintra emelkedett. A bank mérlegfőösszege több mint 4,6 százalékos éves növekedéssel 11 107 milliárd forintot ért el, amelyet a betétállomány, a bruttó hitelállomány és az értékpapírállomány negyedéves bővülése is támogatott – hangzott el a társaság évértékelő sajtótájékoztatóján.

Az MBH Bank hitelezési tevékenysége a 2023-as egészét tekintve stabil maradt, mérsékelt emelkedés mellett. A bruttó hitelállomány 5 171 milliárd forintra nőtt, ezen belül a lakossági hitelállomány 1 741 milliárd forintot tett ki az év végén, ami 1,3 százalékos bővülés a harmadik negyedévhez képest. A vállalati hitelállomány éves szinten 5,6 százalékos növekedéssel 2 841 milliárd forintot tett ki, míg a lízing állomány 7,1 százalékos éves növekedéssel 560 milliárd forintra nőtt.

Mint azt kérdésünkre Ginzer Ildikó standard kiszolgálásért felelős üzleti vezérigazgató-helyettes elmondta, a növekményben jelentős részben szerepet játszottak bázishatások, és az is, hogy az előző év utolsó negyedévében a támogatott lakossági hitelek és az elhalasztott vásárlások is jelentős arányban megnövekedtek.

Az ügyfélbetét-állomány összességében csaknem 6 százalékkal nőtt az év során, így év végén 6 957 milliárd forintot ért el.

Lehet számítani a vállatokra

A cég vezetői szerint idén, ha nem is lehet ennyire kiugró növekedésre számítani, ezzel együtt stabil helyzetben van a cég és a gazdaság is, azon belül azok a szegmensek, amelyekre az MBH fókuszál.

Az idei gazdasági növekedés 2 százalékra várható, mérséklődő infláció és jegybanki alapkamat mellett. Az MBH ilyen környezetben egy stabil üzleti kilátást és vállalati fellábalást vár 2024-ben. Krizsanovich Péter pénzügyekért felelős vezérigazgató-helyettes elmondása szerint a tavalyi növekedés elsősorban a vállalati ügyfelek betéteinek köszönhető, amelyek állománya a bázisidőszakhoz képest 14,2 százalékkal, összesen 3 990 milliárd forintra bővült. A lakossági betétállomány a harmadik negyedévet 7,5 százalékkal haladta meg, így 2 648 milliárd forintra emelkedett az év végén.

Összességében a tavalyi évben emellett a portfólió minősége is tovább javult, a nemteljesítő hitelek aránya 3,4 százalékra csökkent az időszak végére a 2022. év végi 4,5 százalékos szintről.

Lesz itt banki cicaharc?

Az MBH, amely az MKB, a Budapest Bank és a Takarékbank ellentmondásoktól finoman szólva sem mentes összeboronálásából jött létre, jelenleg a második legjelentősebb szereplője a hazai bankpiacnak.

Időközben a társasághoz került a Duna Takarék Bank, valamint lezárult a Fundamenta Lakáskassza többségi tulajdonrészének megvásárlása is. Az akvizíció révén közel 500 ezer új ügyféllel, 573 milliárd forint hitel- és 664 milliárd forint betétállománnyal gyarapodik a pénzintézet.

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre. Rákérdeztünk, hogy ez egyben azt is jelenti, hogy célkeresztbe vették volna a piacvezető OTP-t.

Nem lövünk senkire, de versenyzünk

– mondta kérdésünkre Krizsanovich Péter. Egyúttal megerősítette, hogy az MBH nyitott szemmel jár, és nyitott a nemzetközi piac iránt is, ha felmerülne egy lehetőség.

Az OTP működése nemzetközi terjeszkedése okán a legtöbb profitját immár külpiacairól hozza. Egyúttal belátott tény, hogy kevés a levadászható célpont, regionális szinten, amire akár az MBH is ráindulhatna, az organikus növekedés pedig mérsékelt marad.

Előre a vállalatoknál!

Az MBH ősszel lezajlott informatikai integrációja után a hvg.hu-nak több cég jelezte, elhagyja a fuzionált csoportot, többek között a migrációval járó informatikai problémák miatt. A tömeges elvándorlást azonban kérdésünkre Szabó Levente egyedi kiszolgálásért felelős üzleti vezérigazgató-helyettes cáfolta. Elmondása szerint jelenleg az MBH a vezető szereplő a vállalati hitelezésben Magyarországon. Egyben megjegyezte, hogy arra is ügyelnek, ha egy ügyfél elhagyná a céget, akkor alaposan kifaggassák, hogy annak mi volt az oka.

Ami pedig a vállalati ügyfeleket illeti: nagy potenciált látnak a turizmusban, az infrastruktúrában, lakossági ingatlanfejlesztésben. Ezek az idei második félévben pöröghetnek fel az elemző szakértőik szerint.

Szabó kiemelte, hogy az MBH esetében az agrárium is egy különösen fontos szegmens, ezt ennek megfelelően külön kezelik, és külön alkalmazzák a szektorra az elérhető támogatott konstrukciókat is.