Tovább erősödik a bitcoin-eufória, hétfőn ismét történelmi csúcsot döntött az árfolyama, amit az úgynevezett „felezés” mellett szabályozói, makrogazdasági és geopolitikai tényezők is hajtanak.
A bitcoin ára minden idők legmagasabb szintjére emelkedett hétfőn: átlépve a 72 ezer dolláros szintet, 72.554,3 dolláron tetőzött a kora délutáni órákban. Eközben az ethereum 4065,51 dollárt ért el, ami viszont még elmarad a 4644 dolláros 2021-es rekordjától.
A legismertebb kriptovaluta értéke már a múlt héten kedden csúcsot döntött azzal, hogy a Coinbase kriptotőzsdén meghaladta a 69 ezer dollárt, amelyet először 2021. november 10-én ért el. A fizetőeszköz értéke idén közel 70 százalékot nőtt, egy év alatt pedig 220 százalékos a növekedése.
Az ár kitartó felfelé menetelése tükrözi a bitcoin iránti tartós érdeklődést és optimizmust, amelyet több tényező is erősít. A piaci elemzők szerint a bitcoin-ETF-ek körüli izgalom, a makrogazdasági és geopolitikai tényezők kombinációjára vezethető vissza az árfolyam szárnyalása.
Jerome Powell, a Federal Reserve elnöke múlt hét végén a szenátusi bankbizottsági beszámolójában – bár próbálta hűteni a gyors kamatcsökkentésre vonatkozó várakozásokat – nyilvánvalóvá tette, hogy a korlátozó monetáris politika enyhítését megkezdik az év során. Ez a dollár árfolyamának gyengülését vetíti előre, ami növeli a keresletet a bitcoin és egyebek mellett az arany iránt is, áremelkedésüket hozva. A fokozódó geopolitikai feszültségek ezt a tendenciát csak tovább erősítik.
Vannak azonban a bitcoin ugrásszerű növekedésének más fontos tényezői is. Hétfőn a brit pénzügyi felügyelet az intézmények számára megnyitotta az ajtót a kriptotőzsdén kereskedett kötvények, azaz ETN termékek előtt. (Az ETN egy bank által kibocsátott fedezetlen hitelviszonyt megtestesítő, származékos értékpapír. A mostani döntéssel csak szakmai befektetők vásárolhatnak ETN-eket, lakossági befektetők nem.)
A mérföldkőnek számító változás azonban az volt a bitcoin történetében, amikor januárban az amerikai értékpapírpiaci felügyelet (SEC) engedélyezte, hogy a bitcoinba való befektetést tőzsdén jegyzett alapok (ETF) kínálják – írtuk meg korábban mi is a hvg360-on. A legalitás hivatalos pecsétjével az algoritmus által előállított – véges mennyiségű – digitális valutát hasonló befektetési termékké tették, mint például az arany, a részvények, a kötvények és más értékpapírok. A forgalmazásra engedélyt kapott 11 ETF-gazda között olyan pénzügyi gigászok vannak, mint a BlackRock és a Fidelity.
A bitcoin-ETF-ek januári jóváhagyása után a piac reakciója kezdetben vegyes volt, de hamarosan jelentős tőkebeáramlást indított el a fizetőeszközbe, fokozatos áremelkedést okozva. A bitcoin-ETF-ek két hónap alatt közel 8 milliárd dollárt vonzottak az egyéni és intézményi befektetőktől, ami azt mutatja, hogy széles körű kereslet mutatkozik az új eszközosztály iránt.
A jelenlegi rallyt tehát nem csak a spekulatív kereskedés táplálja, hanem erősíti a bitcoin intézményi szintű eszközosztályként való növekvő elfogadottsága is. A bitcoin harmadik nagy bikafutása tehát részben annak eredménye, hogy a piac felkarolta az eszközt. A bitcoin integrálása a hagyományos pénzügyi rendszerekbe mérföldkő, amely bizonyítja érését és elfogadottságát.
Így a piaci elemzők hosszabb távon is áremelkedésre számítanak, ami azt eredményezheti, hogy a bitcoin átlépheti a 100 ezer dolláros határt.
A legoptimistábbak szerint ez már a közelgő bitcoin „felezés” (vagy angolul „halving”) előtt bekövetkezhet.
A „felezés” egy tervezett esemény a bitcoin kódjában, ami a bitcoin bányászatáért járó jutalmat 50 százalékkal csökkenti, felezve az új érmék termelését, tovább szűkítve a kínálatot – erre pedig a piac természetesen reakciója az, hogy nő az érték. Ezt bizonyítja az is, hogy a felezések korábban is a bitcoin jelentős áremelkedéséhez vezettek. A valuta korábbi csúcspontját közvetlenül a legutóbbi, 2021-es felezés előtt érte el.
A felezés körülbelül négyévente vagy 210 ezer blokkonként történik. Napra pontosan nehéz megjósolni, azt azonban tudni lehet, hogy a következő felezés áprilisra fog esni. Pontosabban akkor fog rá sor kerülni, amikor a 840 ezredik blokk is felkerül a blokkláncra. Ezt követően a bitcoin bányászok blokkjutalma 3,125 bitcoinra csökken. A felezések körülbelül 2140-ig folytatódnak, akkorra ugyanis kibányásszák a maximálisan forgalomba kerülő 21 milliomodik bitcoint is.
A bitcoin mostani rekordjával párhuzamosan a teljes kriptopiac mérete még nem érte el a korábbi maximumát. A 2021-es tetőzésénél a teljes piac mérete 2,89 ezermilliárd dollár volt, jelenleg 2,68 ezermilliárd dollár körül van.
A kriptovaluta újjáéledése nagy horderejű csődökkel és csalási ügyekkel terhelt kétéves időszakot után következett be, beleértve Sam Bankman-Fried és FTX kriptovaluta tőzsdéjének mostanra elhíresült felemelkedését és bukását, valamint Changpeng Zhao, kínai születésű kanadai üzletember, a Binance társalapítója és korábbi vezérigazgatója egy pénzmosási vád miatti lemondását.
Szerző: Tiszóczi Roland
Borítóképünkön emberek mennek el egy Bitcoin iroda mellett Isztambulban 2024. február 28-án. Fotó: AFP/Umit Turhan Coskun