Nincs egyetértés a cég és a szakszervezet között, hogy hányan is vették fel hétfőn a munkát.
Hétfőn is folytatódott a volánosok vasárnap kezdődött munkabeszüntetése, amit a Szolidaritás Autóbusz-közlekedési Szakszervezet (SZAKSZ) hirdetett meg a munkáltatóval folytatott bértárgyalások miatt.
Folytatódik a Volán-sztrájk, itt a lista, melyik járat nem közlekedik ma
Hétfőn is folytatódik a volánosok vasárnap kezdődött munkabeszüntetése: ma sokkal több, mintegy 19 ezer járat maradhat ki a sztrájk miatt országszerte. Érdemes tájékozódni, mielőtt útnak indulunk.
Ám vita tört ki a vállalat és a szakszervezet között arról, hogy tulajdonképpen hányan is vettek részt a munkabeszüntetésen: amíg a Volánbusz azt írta közleményében, hogy a hétfőre vezényelt autóbusz-vezetők 56 százaléka nem vette fel a munkát, addig Dobi István SZAKSZ-elnök a Telex megkeresésére úgy reagált, hogy hogy adataik szerint 74 százalék vett részt a sztrájkban.
„A Volánbusz titkosította a kimaradt járatok számát, amiből egyértelműen következtetni lehetne arra, hogy kinek az adatai a hitelesek. A mai munkabeszüntetésünkkel kapcsolatban, a Volánbusz azt közölte, hogy a mai napra vezényelt autóbusz-vezetői állomány 56 százaléka vett részt a sztrájkban, míg a mérési adatunk alapján, 19 órakor ez 74 százalék volt” – mondta Dobi a lapnak, hozzátéve, hogy szerinte már a decemberi sztrájknál is kozmetikázta az adatokat a cég.
A SZAKSZ elnöke szerint amúgy bármelyik szám a valós, mindenképpen egyedülálló sikert értek el, igaz, tette hozzá, vélhetően ez sem lesz elég, hogy elérjék a céljaikat, a 25 százalékos béremelést. A Volánbusz Zrt. legutóbbi ajánlata átlagosan 16,8 százalék volt, az autóbusz-vezetők esetében 20,5 százalék.
Az ügyben kedden Lázár János építési és közlekedési miniszter is megszólalt, mint Facebook-oldalán írta,
Rajtam nem fog múlni, hogy a munkavállalóink már januárban az emelt bérüket kapják".
Ennek érdekében kedden egy módosított bérajánlatot tesz a szakszervezeteknek: legalább 28 százalékos bérnövekedés három év alatt, már idén 17 százalékos mértékű, de legalább 70 ezer forint összegű emelés a 600 ezer forintos alapbérrészig, jogi garancia az inflációt ellensúlyozó bérnövekedésre 2025-ben és 2026-ban is.
"A béremelés annak a hónapnak az első napjától érvényes, amelyben azt aláírják" – fogalmazott a miniszter.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.