Beindult az állami gázkitermelési projekt Sarkad térségében: három kút már köpi a gázt és a könnyűolajat, de már készül a negyedik is.
Újabb kutakból kezdték meg a termelést Sarkad térségében a békési gázmezőn decemberben – közölte az Energiaügyi Minisztérium csütörtökön. A legutóbbi december 20-án, egy másik, évekkel korábban lemélyített kút pedig még a hó elején indult. Ezekkel együtt immár három kút dolgozik a Nyékpuszta szénhidrogén-lelőhelyen, és hamarosan indul még egy:
- februártól a Nyék-6A,
- december elejétől a Nyék-2,
- december 20-tól pedig a Nyék-13,
- jövő januárban pedig indul a Nyék-8-is.
A termelésbe eddig bevont kutakból 37 millió köbméter földgázt, és 42 ezer köbméter kondenzátumot hoztak felszínre.
A kitermelés a tavaly nyáron kiemelt beruházássá nyilvánított Corvinus projekt keretein belül indult, az MVM CEEnergy Zrt. révén az MVM Csoport részvételével, vegyesvállalati struktúrában.
Az állami projekt célja, hogy csökkentsék Magyarország kitettségét az importált energiának, de lehetnek földtani kockázatai is.
Valóban emberi tevékenység áll a Békés megyei földrengések hátterében?
Komoly földtani kockázattal is járhat az, hogy Magyarország próbál függetlenedni az importált energiától, és helyben termeli ki a nyersanyagokat. Okozhat-e hosszú távon ez a törekvés erős földrengéseket, és egyáltalán, mennyire van kitéve az ország a természeti katasztrófának?