Az előző évhez és az előző hónaphoz képest is csökkent az ipar termelése.
Októberben az ipari termelés volumene 3,2 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. Munkanaphatástól megtisztítva a termelés 2,8 százalékkal csökkent. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás 2023 szeptemberéhez mérten 0,6 százalékkal mérséklődött – írja jelentésében a KSH.
A statisztikai hivatal részletes adatokat egyelőre nem közölt, mindössze annyit fűztek az adatokhoz: a legnagyobb súlyú járműgyártás, valamint a villamos berendezés gyártása bővült, ugyanakkor a feldolgozóipari alágak többségében, köztük a számítógép, elektronikai, optikai termék, illetve az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártásában visszaesett a termelés volumene.
A „villamos berendezés gyártása” nagyrészt az akkuipart takarja – magyarán az autóipar és az akkuipar szépíteni tudták csak a többi alág visszaesését.
Az ipari termelés az év első tíz hónapjában 4,7 százalékkal kisebb volt, mint 2022 azonos időszakában.
Fábián Gergely iparpolitikáért és technológiáért felelős államtitkár az adatok kapcsán azt hangoztatta, hogy az ipari teljesítmény elmaradása – a beruházásokhoz hasonlóan – szorosan összefügg a belföldi fogyasztás alakulásával. Ebből az is következik, hogy a fogyasztás helyreállásával az ipari teljesítmény is vissza fog rendeződni.
A fogyasztás egyelőre nem igazán akar helyreállni, a KSH az ipari termelés adataival egyszerre publikálta az októberi kiskereskedelmi forgalom mutatóit. Az egy évvel korábbihoz, de még az előző hónaphoz képest is csökkent a kiskereskedelmi forgalom októberben. Holott a reálkereset már szeptemberben nőtt.
Az államtitkár szerint biztató, hogy az elektromos közlekedéshez kapcsolódó, jövőorientált ágazatokban, mint a járműgyártás és a high-tech akkumulátorgyártás, folyamatosan emelkedik a kibocsátás volumene.