Több tucat munkavállalót bocsát el az autóipari beszállító ContiTech Fluid Automotive Hungária Kft.
Az elbocsátásokról a faliújságról, annak okairól a sajtóból szereztek tudomást a makói Continental dolgozói – írja a Népszava. A lapnak a gyárban működő Gumiipari Szakszervezet helyi titkára arról beszélt, hogy a gyárvezetés nem tájékoztatta a szakszervezetet az elbocsátások tényéről, sem annak mértékéről. Igaz, erre nem is lett volna köteles, hiszen összesen 50 embertől válnak meg idén a Népszava információi szerint – 25-től novemberben, 25-től decemberben –, ami nem számít csoportos létszámleépítésnek.
A dolgozók értetlenkednek az elbocsátások okain, amit csak a sajtóból ismertek meg. Szerintük a keresletvisszaesésre hivatkozó üzem – ahol nem gumikat, hanem különböző autóalkatrészeket gyártanak – ezek szerint nem számol azzal, hogy később visszaállhat a kereslet.
Tömeges létszámleépítés Makón és Hódmezővásárhelyen, év vége előtt összesen 100 munkavállalót bocsátanának el
Két nagy hazai vállalat, a Continental és a Villeroy & Boch Magyarország Kft. is a csökkenő megrendelésekre hivatkozva küld el 50-50 embert.
Az viszont gyanús nekik, hogy csak magyar dolgozókat bocsátanak el, akik közül többen 20 évnél is régebb óta dolgoznak ott, emiatt többen úgy hiszik, hogy külföldi munkavállalókat fognak felvenni helyettük.
A lapnak a ContiTech Fluid Automotive Hungária Kft. azt írta, hogy „A piac romlásának és az elmaradó megrendeléseknek köszönhetően olyan lépéseket kell megtennünk, amelyek biztosítják fenntartható üzleti működésünket és ezzel együtt a lehető legkevésbé érintik munkavállalóinkat.” Jelezték azt is, hogy az elbocsátott – jellemzően kölcsönzött munkavállalók – az előírtnál magasabb összegű végkielégítést kapnak.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.