A pénzmosás- és terrorizmusfinanszírozás megelőzési tevékenységénél talált hiányosságokat a jegybank.
A Magyar Nemzeti Bank 2020 októberétől tekintette át az OTP Bank pénzmosás- és terrorizmusfinanszírozás-megelőzési tevékenységét, és arra jutott, hogy a pénzintézet több területen nem a felügyeleti elvárásoknak megfelelően végezte feladatát.
A hiányosságok okát a felügyelet alapvetően a belső kontrollkörnyezet kevésbé hatékony működésében látta – olvasható az MNB közleményében, mely szerint az OTP Bank belső kontrollkörnyezete ezért fejlesztésre szorul, mivel a felügyeleti elvárásokhoz képest a társaság nem rendelkezik hatékony másodlagos és harmadlagos védelmi funkciókkal.
Miről van szó? A hitelintézet egyes pénzmosásgyanús eseteket nem haladéktalanul jelentett be a NAV keretén belül működő pénzügyi információs egység felé, s több esetben nem teljesítette ismételt bejelentési kötelezettségét sem. Hiányosság merült fel a hitelintézet monitoring tevékenységével kapcsolatban is, pl. a korábban bejelentett, pénzmosási szempontból fokozottan kockázatos ügyfeleknél, illetve az ügyleti megbízásokat rendszeresen adó ügyfélkörnél.
Márpedig a szűrőrendszer paramétereinek helytelen beállítása miatt szűrőrendszeri jelzés több esetben csak késedelemmel vagy időszakosan keletkezett a monitoring rendszerben, így a bank csak jelentős késéssel vizsgálta meg őket és tett adott esetben bejelentést – írja az MNB, amely szerint olyan eset is előfordult, hogy bár azonosították a kockázatokat, az intézkedéseket helytelenül, nem a feltárt kockázatokkal arányosan határozták meg, és az ilyen ügyfélkörre nem végeztek el visszamenőleges szűrést.
Ugyancsak gond volt, hogy egyes ügyfeleknél az OTP nem bizonyosodott meg a tényleges tulajdonos személyéről, egyes esetekben pedig nem voltak naprakészek a tényleges tulajdonosokról rendelkezésére álló adatok.
A jogsértések miatt az MNB összesen 49,375 millió forint felügyeleti bírságot szabott ki, és (azok típusától függően) 2024. február és augusztus közötti határidőkkel kötelezte az OTP Bankot a hiányosságok kijavítására. Egyes jogsértések vonatkozásában figyelmeztette a bankot a jogszabályoknak való mindenkori megfelelésre, kötelezte az intézkedéseire vonatkozó belső ellenőrzés elvégzésére és az intézkedések végrehajtását igazoló rendkívüli adatszolgáltatásra.
Az MNB ugyanakkor azt is közölte, hogy a hiányosságok nem veszélyeztetik a hitelintézet biztonságos működését.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.