Vállalkozás hvg.hu 2023. november. 16. 16:45

Nagyon szívesen adna befektetési tanácsokat a magyaroknak a Mészáros-féle MBH

Rugalmasabb és gyorsabb ügyintézést ígér a konkurenciához képest az MBH bankcsoport önálló befektetési bankja, amely egyelőre az egykori takarékbanki ügyfeleket szolgálja ki. A korábbi MKB és Budapest Bank klienseit 2024 első felében vehetik át.

Az angolszász befektetési banki modell mellett döntött a Mészáros Lőrinc érdekszférájába tartozó MBH bankcsoport: külön bankba szervezi ki a befektetési tevékenységeit – hangzott el a pénzintézet mai sajtótájékoztatóján. A befektetési bank azonban nem egy új vállalat, hiszen ez volt a takarékszövetkezeti integráció egykori ernyőbankja, az MTB Magyar Takarékszövetkezeti Bank Zrt., amely a korábbi funkcióiból a befektetési üzletágat őrizte meg.

Az átalakított bank százmilliárdnyi tőkeerővel első körben 124 ezer ügyfélnek vezet értékpapírszámlát, azaz a teljes bankcsoport valamilyen befektetési szolgáltatást igénybe vevő ügyfelei felének. (A csoport által kezelt teljes lakossági befektetési állomány 1871 milliárd forint.) A többieket a következő hónapokban terelik át ide, beleértve az egykori MKB patinás privátbanki üzletágához tartozókat is. A késlekedés oka Szabó Levente, az MBH Bank vezérigazgató-helyettese szerint az, hogy az ügyfeleket megmozgatni csak teljesen biztonságos közegben lehet, náluk pedig jelenleg töméntelen program fut, amelyek miatt esetleg az átálláskor hosszabb bankszünnapokat kellene beiktatni.

Brezina Szabolcs, a befektetési bank vezére roppant ambiciózus célokat fogalmazott meg: szerinte Magyarországon nagyon alacsony a befektetési szolgáltatásokat igénybe vevő ügyfelek száma, körülbelül másfél millió, így itt dinamikus növekedésre nyílik lehetőségük. Az MBH-csoport egyelőre a lakossági állampapír-üzletágban számottevő - a MÁK után a második szereplő -, a részvények forgalmazásában viszont meglehetősen lemaradt az univerzális banki versenytársaktól. Ezzel együtt több mint 200 ezer befektetési tranzakciót bonyolítanak az ügyfeleik évente, 72 ezer különféle – részben külföldi – termékkel. Befektetési jegyekből például 320 félét árulnak, köztük az egykor a Takarékbank alá tartozó Diófa Befektetési Alapkezelő termékeit, elsősorban az ingatlanalapok befektetési jegyeit. A Diófa a minap került át Tiborcz István többségi érdekeltségéből a szintén általa dominált Gránitbank 95 százalékos tulajdonába (közvetve Tiborcz kisebbségi részvényes maradt az alapkezelőben), ám ez egyelőre nem jelent semmiféle változást a befektetési jegyek forgalmazásában – jelentette ki a hvg.hu kérdésére Szabó Levente.

Amiben az önálló befektetési bank az ígéretek szerint többet tud majd nyújtani az ügyfeleknek az eddigieknél, az egyrészt a digitális kiszolgálás, az újonnan fejlesztett mobil- és netbróker platformok, másrészt a személyre szabott befektetési tanácsadás. „Egy ilyen típusú bank legnagyobb felelőssége, hogy a befektetési tanácsokat profik adják az ügyfeleknek, azon szigorúan szabályozott jogszabályi keretek között, amelyek a 2008-as válság óta születtek” – jelentette ki Brezina Szabolcs. A tanácsadás nemcsak az ügyfél MBH bankcsoportnál tartott portfóliójára, hanem akár a teljes vagyonára, beleértve a másutt forgatott pénzét vagy az ingatlanait is kiterjedhet. A mobilapplikációt használók pedig automatikusan kaphatnak majd javaslatokat a tanácsadóktól arra, hogy a profik szerint az adott tőkepiaci szituáció, illetve az ügyfél egyéni élethelyzete és kockázatviselési hajlandósága, illetve képessége szerint hogyan kellene átalakítani a befektetési struktúráját. Ezt a fajta agresszív értékesítési modellt egy univerzális bank szervezetében kevésbé lehet érvényesíteni – ott adott esetben a betétgyűjtés lehet inkább a prioritás. Ebből adódóan az önálló, kisebb és koncentráltabb szervezettel működő befektetési bank felállítása nyilvánvalóan azt a célt is szolgálja, hogy a lehető leggyorsabb tempóban növekedjen a – tulajdonosi köréhez kötődő vállalkozók korlátlan pénzéhsége révén fokozott hitelkihelyezési kényszerben lévő – MBH bankcsoport mérete. Amely az idén májusban lezárt hármas fúzió, az MKB, a BB és a Takarékbank összevonása révén már ma is a második legnagyobb az OTP után.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.