Mivel a fogyasztó nem válogathat, hogy kitől vegyen gázt, a döntéseit nem befolyásolja, ha üzennek neki a csekken a spórolásról – mondta ki a GVH. És egyébként sem lehet megmondani, csak a tőzsdei árból, hogy mennyi lenne a piaci ár – ezzel dobták vissza az MSZP frakcióvezetőjének beadványát.
Nem jönnek ki a számok, amelyeket a csekkekre írnak arról, hogy mennyit spóroltak az emberek a rezsicsökkentésen – ezzel fordult Tóth Bertalan, az MSZP frakcióvezetője a Gazdasági Versenyhivatalhoz. A GVH most ért a vizsgálata végére, és azt mondta ki: nincs, ami indokolná, hogy versenyfelügyeleti eljárás induljon – írja az Index.
A portál úgy tudja, a GVH azt mondta ki, hogy az MVM Next egyértelmű tájékoztatást ad a fogyasztóknak a számlamagyarázóban és a honlapján is arról, hogy mi az a versenypiaci viszonyítási ár, amiből kiszámolja a spórolást, és arról is, hogy ezt miként határozta meg.
Az MVM Next most köbméterenként 1026 forintos árhoz viszonyítja a megspórolt összeget, erre jött az a kritika, hogy a magyarországi orosz gázár alapjául szolgáló holland gáztőzsde csak tavaly augusztusban állt ezen, illetve pár napig ennél magasabb szinten, azóta már nagyjából az ötödére is esett az ottani ár. A GVH ezt az érvet azzal utasította el, hogy a felhasználói árakat nem szükségszerűen igazítják a tőzsdei árak ingadozásához, a nagykereskedelmi és a kiskereskedelmi árak között nem feltétlenül van közvetlen kapcsolat, de Tóth az árréssel, kockázati felárral és az árfolyamingadozással sem kalkulált a beadványában.
Emellett a GVH döntése arra is kitér az Index szerint, hogy a lakossági fogyasztók nem válogathatnak az árak alapján különböző energiaszolgáltatók között, vagyis ha a csekken közzéteszik a spórolást, akkor az nem alkalmas arra, hogy a fogyasztó üzleti döntését bárhogyan is befolyásolják. Azt már nem tették hozzá, hogy
ezek szerint valóban csak propagandacélra jó a csekken mutogatni, mennyi a kalkulált spórolás.