Az év első felében nagyon megugrottak a cégmegszűnések, aztán kis enyhülés jött, de szeptember óta ismét emelkedőben van az eljárások száma. Egyre több az előzmény nélküli procedúra is.
Szeptemberben jelentősen nőtt a felszámolási eljárás alá került cégek száma, egy hónap alatt 2256 társaság jutott a megszűnés közelébe, ami majdnem hozza a májusi és júniusi rekordokat, amikor 2356, illetve 2514 vállalkozás esetében indult meg felszámolási eljárás. A szeptemberi növekedés csak részben magyarázható a szezonális hatással, vagyis azzal, hogy a nyári szabadságolások alatt belassult ügyintézések most pörögnek fel, írja a Portfolio.
Október első hetéig 16 876 procedúrát indítottak el, ami kétszerese a tavalyi összes intézkedésnek, és 3,2-szer több, mint a 2019-es teljes, 5256 darabos eljárásszám. Ami a befejezett procedúrákat illeti, szeptemberben 1110 felszámolást zártak le, ez rekord. Egész évben eddig 6536 ilyen cégmegszűnést rögzítettek.
Az adatok alakulása arra mutat, hogy új megszűnési hullám indulhatott el ősszel. Az első negyedévben jelentősen megugrott a felszámolási eljárások, és azok lezárultával a bezárások száma is, ezek egyik oka az volt, hogy a tavalyi kata-szigorítások miatt sok kisvállalkozás bezárt, a másik az, hogy a koronavírus miatt a kormány annak idején moratóriumot vezetett be a cégbírósági eljárásokra, és az akkor feltorlódott ügyeket idén tudták csak ledolgozni.
Mostanra a fenti két hatás teljesen eltűnt. Alföldi Csaba, az Opten céginformációs szakértője szerint
trendszerűen nő az előzmény nélkül meginduló vagy a moratóriummal már nem érintett eljárások száma, ami arra utal, hogy az elmúlt év gazdasági nehézségei érték el a vállalkozásokat.
Alföldi szerint a bezárások lehetséges oka a magas infláció, a megugró energiaköltségek és az elmaradó lakossági fogyasztás. Utóbbi a kereskedelmi cégek felszámolási adatain is meglátszik. A kiskereskedelmi forgalom volumene az év első 8 hónapjában közel 10 százalékkal elmaradt az előző év azonos időszakához képest, így 682 kereskedelmi vállalkozás került az eljárás alá szeptemberben, ami ötszöröse az elmúlt öt év 170 körüli átlagának.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.