A világ tíz legnagyobb akkumulátorgyártójából öt már megérkezett Magyarországra.
Phylion Battery (Hungary) Kft. néven jegyzett be a cégbíróság nemrég egy új társaságot – vette észre a 24.hu. A Phylion Battery – ahogy a nevéből is kikövetkeztethető – akkumulátorgyártással foglalkozik, ezt, valamint a szárazelemgyártást tüntették fel magyar cégük fő tevékenységi köreként is.
A magyar céget a holland székhelyű Phylion Battery (NL) B.V. alapította, a magyar társaság székhelye pedig a XI. kerületben, a Villányi úton lesz. A holland alapító ellenére nem holland gyártóról, hanem kínairól van szó. Eredeti honlapja szerint a cég alapvetően elektromos biciklikbe gyárt akkukat, azonban állításuk szerint húszéves tapasztalatuk van a lítium-ionos technológia terén, repertoárjukban pedig már ott vannak az elektromos autók energiatárolására használható akkumulátorok. Sőt: azt is írják, hogy készek ezeknek az újrahasznosítására is.
A cégnek két gyártóbázisa van Kínában (egy Szucsouban és egy Csucsouban), de van leányvállalatuk Európában (most már Magyarországon is), valamint Indiában.
A 24.hu emlékeztet: a világ tíz legnagyobb akkugyártója közül öt már jelen van Magyarországon:
- Debrecenben épül a CATL és az EVE Power,
- Gödön ott a Samsung,
- Komáromban és Iváncsán az SK,
- Nyíregyházára pedig érkezik a Sunwoda.
Szijjártó Péter pedig szinte hetente jelenti be az új akkuipari beruházásokat, vagyis nem kizárt, hogy hamarosan azt is tudni fogjuk, hogy a Phylion Batterynek hol lesz a gyártóbázisa. A külügy amúgy nem reagált a portál ezt firtató kérdéseire.
A magyarországi akkuipari baleseteket háromrészes cikksorozatban mutattuk be, azokat ide kattintva tudja elolvasni:
Anett a soron még dolgozott, Niki a mosdóban már hányt - jegyzőkönyvek tanúskodnak a súlyos akkugyári balesetekről
Mérgezések sora, áramütés, ismeretlen gázok, kigyulladt gyártósor - ez csak néhány példa azon balesetek közül, amik az utóbbi években történtek a magyarországi akkumulátorgyárakban. Kikértük a kormányhivataloktól az akkugyárakat érintő határozatokat, ezek alapján tártuk fel, mik történtek az elmúlt három évben a Távol-Keletről idetelepült gyárakban.
Robbant a tartály és két munkást vitt magával - jegyzőkönyvek az akkuipari balesetekről, II. rész
A SungEel Hitech Hungary Kft.-nek két akkumulátorfeldolgozója is van Magyarországon, egy Bátonyterenyén, egy pedig Szigetszentmiklóson. Utóbbi jelenleg nem működik, a katasztrófavédelmi engedélyét egy súlyos, két ember halálát okozó robbanás miatt visszavonták. Egy másik üggyel kapcsolatban újdonság, hogy a Nógrád megyei kormányhivatal határozata egy helyen egy tavalyi bátonyterenyei eseményt is halálos balesetként említ.
(Címlapképünk illusztráció.)Behajolt a gyártósorba, beszorult, egy héttel később a Honvédkórházban halt meg - jegyzőkönyvek az akkugyári balesetekről, III. rész
A gödi Samsung SDI az első akkumulátorgyár volt Magyarországon, amelyben egy súlyos baleset történt, de nem kizárólag a gyár hibájából. A gyárról azonban a kormányhivatal sokszor megállapította, hogy a munkások odabent súlyos veszélynek vannak kitéve. A Samsung viszont nemzetgazdaságilag kiemelt státusza miatt sérthetetlennek tűnik: hiába építkeznek, vagy kezdenek el használni épületeket engedély nélkül, megússzák pénzbüntetéssel.