Vállalkozás hvg.hu 2023. szeptember. 25. 09:35

Még tovább lökték a mélybe a csőd szélén táncoló Evergrande-ot

Kína második legnagyobb ingatlanfejlesztője augusztus közepén kért csődvédelmet New Yorkban.

Hétfőn az Evergrande ingatlanfejlesztő részvényei 24 százalékot estek, miután a vállalat vasárnap késő este közölte, hogy nem kezdeményezhet újabb adósságkibocsátást fő hazai leányvállalata, a Hengda Real Estate Group elleni vizsgálat miatt. A Hengda a múlt hónapban közölte, hogy a kínai értékpapír-felügyelet vizsgálatot folytat ellene az információk nyilvánosságra hozatalával kapcsolatos jogsértés gyanúja miatt.

A hír azért jött különöse rosszkor, mert az Evergrande minden erejével azon dolgozik, hogy hitelezői jóváhagyják az adósságátütemezési tervét, miután 2021 végén fizetésképtelenné vált. Az idén márciusban bemutatott terv szerint az Evergrande olyan lehetőségeket javasolt az offshore hitelezőinek, mint például a jelenlegi adósságállományuk átváltása új, 10-12 éves lejáratú kötvényekre.

Kína második legnagyobb ingatlanfejlesztője augusztus közepén csődvédelmet kért New Yorkban, miután nem tudta rendezni tartozásait, majd augusztus végén 2,4 milliárd dolláros veszteséggel tért vissza a tőzsdére. A kínai Evergrande fénykorában több mint 1300 ingatlanprojektet vitt 280 városban, de voltak érdekeltségei az elektromos járművek gyártásában, az egészségügyben és a vidámparkbizniszben is. A vállalat a világ legeladósodottabb ingatlanfejlesztője, és a központi szereplője egy meglehetősen fenyegető kínai építőipari válságnak.

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.