Vállalkozás Kovács Gábor 2023. június. 01. 04:55

Hiába a háború, kevesebb nemzetpolitikai támogatás jutott a kárpátaljai magyaroknak

Kovács Gábor
Szerzőnk Kovács Gábor

A kormány egyre kevesebb támogatást oszt a határon túlra a Bethlen Gábor Alapon keresztül. A tavalyi év egyik nagy vesztese Kárpátalja.

Összesen 41 milliárd forint “nemzetpolitikai célú” támogatást osztott szét a határon túli magyarok és szervezeteik közt a Bethlen Gábor Alap (BGA) - derül ki az alapot kezelő zrt közhasznúsági jelentéséből. Az alapnak összesen 48 milliárd forint kiadása volt, de ebben benne van egyebek mellett az iskolások kirándulásait finanszírozó Határtalanul! Program támogatása és az alap működésének költségei.

Ez a kiadási összeg jelentősen meghaladja az eredetileg előirányzott 33,8 milliárd forintot - a kormány hosszú évek óta alultervezi, mennyi költségvetési forrásra van szüksége a BGA-nak, amit aztán év közbeni átcsoportosításokkal hizlal fel. Ugyanakkor ez az összeg rendkívül kicsi ahhoz képest, hogy 2020-ban még 140 milliárd forint folyt át az alapon (az eredeti előirányzat ennek harmada volt).

Sőt 2021-hez képest is zsugorodott az alap, abban az évben összesen 61 milliárd forint ment át rajta, ebből 52 milliárd volt nemzetpolitikai támogatás. Ez érthető, 2021 már nehéz év volt költségvetési szempontból, 2022 pedig különösen, az államháztartás helyzete rendkívül kifeszített volt, a spórolás jegyében a magyar állam egyebek mellett minden, még el nem kezdett beruházást leállított. Vélhetően az sem mellékes tényező, hogy 2022 tavaszán voltak az országgyűlési választások, ahol a magyar állampolgársággal rendelkező határon túli magyarok is szavazhattak.

Az egyedi döntéseké a főszerep

Ami nem változott: a pénz nagy része a pályázati rendszeren kívül, egyedi kérelem alapján lett szétosztva. Az egyedi kérelmek a nemzetpolitikai államtitkárságra futnak be, ami már “szakmai javaslatával” ellátva továbbítja az alapkezelőnek. 2022-ben 623 kérelemre ítéltek meg támogatást, ahogy a korábbi években, a legtöbb pénz Erdélybe került, 211 kérelem alapján 11,6 milliárd forint. 3 és 4 milliárd forint közötti összegek jutottak a Felvidékre, a Vajdaságba, Kárpátaljára és magyarországi szervezeteknek.

Az előző évhez képest a Felvidékre és a Vajdaságba valamivel több pénz jutott.

A legnagyobb vesztes Erdély, ahova 2021-ben még 24,3 milliárd forint jutott. És Kárpátalja, ahova 8,2 milliárd forint.

Utóbbi némileg meglepő, hiszen Kárpátalja a Moszkva által megtámadott Ukrajna része, ha a kárpátaljai magyaroknak valamikor szükségük van minél több támogatásra, akkor most.

A támogatás nagy részét, 2,5 milliárd forintot a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola kapta.

“A Főiskola az elmúlt években fontos oktatási és beruházási fejlesztéseket valósított meg, amelyek következtében újabb évfolyamokkal bővült a felsőfokú szakképzés. A Főiskola biztosítja Kárpátalján a minőségi magyar nyelvű felsőoktatást, szakképzési centrumai által pedig hiánypótló tevékenységet folytat annak érdekében, hogy a helyi igényeknek megfelelően bővítse képzési kínálatát, hogy a Kárpátalján élő magyarok számára az anyanyelvi képzések minél szélesebb körben elérhetőek legyenek. A 2021/2022-es tanévben a főiskolán minden képzési formát figyelembe véve közel 2 000 diák folytatta tanulmányait” - írják a jelentésben.

Háborúban nincsenek rendezvények

A normatív támogatások és a nyílt pályázatok keretösszege messze elmarad az egyedi döntésekétől, ugyanakkor a normatív támogatásokon belül Kárpátalja kapta a legtöbb pénzt, 2,4 milliárd forintot. Igaz, ez is több volt 2021-ben: 2,5 milliárd forint.

A kárpátaljai természetes személyek részére nyújtott szociális támogatások keretében 13 259 támogatási kérelem alapján összesen 2,4 milliárd forint összegű támogatást biztosított a BGA. Az Ukrajnában bevezetett online oktatás miatt a magyar nyelvű óvodai csoportokba, illetve a közoktatási intézmények magyar tannyelvű 1-4. osztályába járó gyermekek étkeztetésének támogatását külön hirdették meg, 198 millió forint keretösszeggel.

A Szülőföldön magyarul program kárpátaljai támogatásaihoz szükséges forrás biztosításáról szóló decemberi kormányhatározat nyomán az egy főre jutó nevelési, oktatási, valamint tankönyv- és taneszköz támogatás, illetve a hallgatói támogatás összegét a kárpátaljai régióban egységesen 100 000 forint/fő összegre emelték.

Ami a nyílt pályázatokat illeti, a háború miatt a kárpátaljai programok és rendezvények támogatására benyújtott pályázatok megvalósítása ellehetetlenült, így a BGA bizottsága a pályázati keretösszeget 458 millió forintra csökkentette.