Vállalkozás hvg.hu 2023. április. 21. 17:36

A 200 milliós fogyasztóvédelmi bírságot is be kell fizetnie a Ryanairnek

A légitársaságnak most egy 2020-as eset miatt kell fizetnie.

Budapest Főváros Kormányhivatala 2020 áprilisában szabott ki 200 millió forintos fogyasztóvédelmi bírságot a Ryanair DAC légitársaságra, amiért az év február 18-án a Budapest–Gran Canaria járat késése során nem tett eleget a tájékoztatási kötelezettségének, ezzel tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatot valósított meg. A bíróság másodfokon is visszautasította a légitársaság döntéssel szemben benyújtott keresetét, így meg kell fizetnie a kiszabott bírságot – közölte pénteken a kormányhivatal.

A Ryanairre tavaly is súlyos bírságot szabott ki a szervezet: 300 millió forintra büntették amiatt, hogy az extraprofitadó kivetése után szinte azonnal közölte, át fogják hárítani az utasokra. A hivatalos indoklás szerint a légitársaság akkor azért kapta a büntetést, mert „jogsértést követett el, mivel tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatával megtévesztette a fogyasztókat”.

Be kell fizetnie a Ryanairnek a 300 millió forintos fogyasztóvédelmi bírságot

A kormányhivatal azért büntette a légitársaságot, mert azt kommunikálták, hogy rájuk vetették ki az extraprofitadót. A Ryanair minden jogi eszközt bevetett, hogy a 300 millió forintos fogyasztóvédelmi bírságot ne kelljen befizetnie, de a bíróság tegnap úgy döntött, hogy nem kap azonnali jogvédelmet - vagyis teljesítési haladékot - a légitársaság - közölte szerdán a Facebookon Kupecki Nóra, az Igazságügyi Minisztérium államtitkára.

A Ryanair tavaly júliusban az Alkotmánybírósághoz fordult, mert megítélése szerint a kormány extraprofitadónak nevezett utasadója sérti az arányos közteherviseléshez való jogát. A kormányrendelet értelmében tavaly júliustól az átszálló utasokat kivéve minden, Magyarországról induló utas után meg kell fizetni. Az AB azonban visszautasította a légitársaság alkotmányjogi panaszát.

Berágott a Ryanair az Alkotmánybíróságra, most „ostoba áladóról" beszél

Rekordinfláció idején a magyarokat sújtja az adó a légitársaság szerint. Sajnálkozását fejezi ki a Ryanair amiatt, hogy az Alkotmánybíróság, megváltoztatva korábbi véleményét, visszautasította a légitársaság alkotmányjogi panaszát. A Ryanair tavaly júliusban fordult a testülethez, mert megítélése szerint a kormány extraprofitadónak nevezett utasadója sérti az arányos közteherviseléshez való jogát.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

hvg360 Arató László (EUrologus) 2024. december. 02. 09:36

Sok jóra nem számíthat a magyar kormány az új Európai Bizottságtól

A régi lendülettel veszi elő a magyar ügyeket a decemberben hivatalba lépő testület A pénzbefagyasztásokkal kapcsolatos eljárások szigorodnak és bővülnek, nem lesz változás az EU migrációs, vagy zöldpolitikájában, és továbbra is napirenden marad a szerződésmódosítások ügye, amely többek között a vétójog eltörlését tartalmazza. Közben a kormány politikai súlya látványosan csökken.