Krskó Tibor rendezvényszervező cége most 22 millió forintot takarít meg a kirakodóvásár közterület-használatán. Az adventi spórolása 120 milliós volt. Belváros Önkormányzata szerint a korábbi években is ugyanilyen kedvezmények voltak.
Karácsony után a húsvéti időszakban is nagy kedvezménnyel rendezhet vásárt ugyanaz a cég az V. kerületben – írja Kovács Alex Gábor kerületi ellenzéki frakcióvezető a Facebookon.
Kovács a szerződés megismerése után azt írja, a március 30-tól április 16-ig rendezendő vásár közterület-használati díjának kedvezménye 80 százalékos, vagyis 22 millió forintot spórol a rendezésen a társaság. Kovács megjegyzi, hogy a karácsonyi vásároknál 120 milliós volt a kedvezmény, vagyis, ahogy írja,
„a fideszes polgármester a karácsonyi és a tavaszi vásár címén 142 millió forint bevételtől fosztotta meg a belvárosiakat, ennyi pénzzel „kedveskedett” ugyanannak a cégnek."
A kerületben ugyanis alapvetően polgármesteri hatáskör a közterület hasznosításának feltételeiről dönteni.
A Szabad Európa azt is megírta, mely cégről van szó: az AVB Rendezvényszervező Kft.-ről, mely a tavaszi vásárt a Belváros-Lipótváros Kulturális Hagyományőrző Egyesülettel együtt hozza össze. A 120 milliót a társaság a Vörösmarty és a Szent István téri vásárokon spórolta meg, négyzetméterenként 4929 forintot fizettek a közterületért, miközben a Szabad Európa szerint egy négy négyzetméteres stand használatáért 970 ezer forintos helypénzt is elkérhettek a vásározóktól.
A társaság a lap szerint Krskó Tibor érdekeltségébe tartozik, aki a sokáig Rogán Antal szomszédjaként is ismert Csetényi Csabával áll szoros üzleti kapcsolatban.
Kovács Alex Gábor a facebookos bejegyzés végén felhívja a figyelmet, hogy a fenti kedvezményadással együtt
„az Oktatási Bizottság fideszes többsége nem volt hajlandó 250 ezer forint támogatást biztosítani az egyik belvárosi óvoda fennállásának 125. évfordulójára szervezett ünnepségsorozatra: csak 200 ezret adtak. Takarékoskodni kell – érveltek a fideszesek. A szülők bezzeg becsülettel előteremtették a rendezvénysorozat költségének nagyobbik részét!"
A hír megjelenése után a Belvárosi Önkormányzat azt közölte, a 125 éves óvoda születésnapjára az intézmény által igényelt 250.000 Ft-ot teljes egészében biztosította. Azt írták, 200 ezret az Oktatási Bizottság egyhangú döntése alapján ítéltek oda, 50 ezret pedig az egyik fideszes képviselő a saját keretéből adta. Erről a felajánlásról tudott az Oktatási Bizottság, ők ezért csak 200 ezerről döntöttek.
Az önkormányzat megjegyzi, hogy ellenzéki képviselők nem tettek felajánlást. Az ellenzéki képviselő szerintük "hazugsággal kampányol és szándékosan megtéveszti a közvéleményt."
Reagáltak a Vörösmarty téri vásárokra is. Azt írták, a közterület-használat tekintetében évek óta változatlan a gyakorlat, függetlenül attól, hogy ki szervezi a vásárt, a díjbesorolás változatlan.
Belváros Önkormányzatától 2021-ben a Főváros Önkormányzatának 100 százalékos tulajdonában álló rendezvényszervező cége, a Budapest Brand Zrt. is kulturális besorolással kapott közterület-használati hozzájárulást vásár megtartásához, ahogy 2019-ben a Budapesti Fesztivál- és Turisztikai Központ Nonprofit Kft. is kulturális díjkedvezményt kapott. A most tiltakozó ellenzéki képviselő mindaddig sosem emelte fel a szavát ez az eljárás ellen, amíg a kulturális besorolás kedvezményezettje a Főváros volt - tette hozzá az önkormányzati közlemény.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.