A legmagasabb várakozási idő Békés vármegyében van, ott 83 napot kell átlagosan várni a szakemberekre.
Átlagosan 58 napot kell várni szakemberre Magyarországon, egy éve pedig még 138 nap volt a várakozási idő, ez pedig 42 százalékos visszaesést jelent – derült ki a Mapei Kft. friss kutatásából. A kutatás szerint ha tovább csökken a kereslet, félő, hogy újra felerősödik a szakemberek kivándorlása – holott szerintük a munkadíjak már európai szinten vannak, mivel
négyzetméterenként 8636 forintot kérnek el átlagosan a szakemberek.
A szakemberhiány Békés vármegyében a legmagasabb: ott 83 nap a várakozási idő. Hasonlóan magas Győr-Moson-Sopron vármegyében az adat, ott 75 napot kell várni a szakemberre. Budapesten 60, Pest vármegyében 64 napot kell várni. A legkevesebbet pedig Komárom-Esztergom és Tolna vármegyékben kell rájuk várakozni, ott mindössze 38 napot.
Nagyobb a szakemberhiány a vendéglátásban, mint korábban
Annak ellenére, hogy a járványhelyzet miatt a vendéglátóhelyeknek a túlélés volt az elsődleges, sokak ebben az időszakban sem mondtak le sem a környezetbarát működésről, sem a társadalmi felelősségvállalásról. A Felelős Gasztrohős és a Netpincér közös díjának közönségnyertesét, a Szabad Bisztrót látogattuk meg.
A Mapei szerint annál többet kell várni, minél nagyobb munkáról van szó. Míg apróbb javítások esetén 46 nap, a kisebb kivitelezéseknél 56 nap, a közepes beruházásoknál 66 nap, a nagyberuházásoknál pedig 71 nap a várakozás átlagos ideje.
A legtöbbet 2023-ban a generálkivitelezőkre kell várni, átlagosan 75 napot. A kőművesek 70, a burkolók 65 napra tudnak munkát vállalni. Leghamarabb a víz- és gázszerelőkre érdemes számítani: ők akár 27 napon belül ki tudnak menni, míg az épületgépészek 33 nap alatt, a villanyszerelők pedig negyven nap alatt ki tudnak menni dolgozni.
(Nyitóképünk illusztráció)