Vállalkozás MTI 2022. október. 04. 20:59

Megkezdődött a tárgyalás a sztrájkoló FKF-esekkel

A katasztrófavédelemhez fordul a főváros, ha szerda estig nem születik megállapodás.

Elkezdődtek a tárgyalások az sztrájkoló FKF-es dolgozók által kijelölt tíz tagú küldöttséggel, amennyiben szerda estig nem lesz eredménye az egyeztetésnek, a főváros a katasztrófavédelemhez fordul a hulladékszállítás biztosítása érdekében – közölte Kiss Ambrus általános főpolgármester-helyettes.

BKM Budapesti Közművek Nonprofit Zrt. keretein belül önállóan működő FKF Hulladékgazdálkodási Divízióban kedd reggel előzetes bejelentés nélküli munkabeszüntetés kezdődött. A társaság néhány száz munkavállalója az egyik telephelyen nem vette fel a munkát. „A munkavállalók elmondták, hogy az első rezsiszámláik kézhez vétele során szembesültek azzal, hogy a főváros által adott béremelést az infláció és a rezsinövekedés felemésztette” – közölte az FKF sajtóosztálya.

Kiss Ambrus sajtótájékoztatóján tartózkodott attól, hogy politikailag minősítse a munkabeszüntetést, szavai szerint azt sztrájknak tartják. „Nem akarunk olyan hibába esni, mint a kormány esett a tanárokkal” – jelentette ki. Arról is beszélt, hogy megértik azt a társadalmi csalódást, ami kialakult a budapesti munkavállalók körében, hiszen az elszálló megélhetési költségek, rezsiszámlák „negligálták, lenullázták” a januártól érvényes 15 százalékos béremelést.

A főpolgármester-helyettes jelezte: a tárgyalásokról hiányzik az állami Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zrt. (közismert nevén a kukaholding), amely állítása szerint évente ötmilliárd forinttal kevesebbet hagy a fővárosban a budapestiek által befizetett szemétdíjból, mint amennyit begyűjt. Kiss egyúttal meginvitálta a tárgyalásokra a szervezet képviselőit is, mondván, amennyiben az állami társaság „ezt a pénzt biztosítja, már másképpen állnak a tárgyalások”.

Tájékoztatása szerint a pontos sztrájkolói létszám nem ismert, de az Ecseri úti telephelyet 150 hulladékgyűjtő autó nem hagyta el. Kérdésre válaszolva elképzelhetőnek tartotta, hogy a következdő napokban más telephelyek is csatlakozhatnak a munkabeszüntetéshez.

Karácsony Gergely főpolgármester a közösségi oldalán azt írta: „a főváros a hulladékszállításban a kukaholdingnak nevezett állami cégszörny alvállalkozója, amely egyszerűen nem fizeti meg a budapestiek által befizetett szemétdíjat: az elmúlt 3 évben az állami kukaholding 15 milliárd forintot nem adott vissza Budapestnek”.

A bejegyzés szerint a főpolgármester szövetséget ajánl a dolgozóinknak: „álljunk ki közösen azért, hogy az állami kukaholding adja vissza Budapestnek, amivel tartozik, és akkor nem csak akarunk, de tudunk is az inflációtól és rezsiemeléstől sújtott dolgozóknak segíteni”.

„A mégoly jogos bérigényekről a tárgyalóasztalnál kell megállapodást kötni, és ezeken a tárgyalásokon a Budapesti Közművek (BKM) vezetői és a dolgozók képviselői mellett ott a helye az állami kukaholdingnak is. Adós, fizess – ezt kell elvárnunk a kormánytól, közösen a dolgozók képviselőivel” – írta Karácsony. Megismételte, amennyiben a tárgyalóasztalnál nem születik megoldás, úgy a jogszabályok által előírt módon a szemétszállítás felelősségét az állam veszi át a katasztrófavédelmen keresztül.

Ezzel együtt a következő napokban lehetnek fennakadások a szemétszállításban – tette hozzá.

(Nyitóképünk illusztráció.)

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.