Vállalkozás hvg.hu 2022. szeptember. 30. 10:45

Érkezhet pénzügyi segítség a gyenge forint miatt bajba kerülő cégekhez

Válság idején a külföldi érdekeltségű vállalkozásoknál komoly bevételkieséshez vezethet az árfolyamok ingadozása, főleg, ha euróban kell fizetniük a termékekért, és forintban értékesítik őket. Ha nagy a baj, a segítség érkezhet hitel, de akár faktorálás formájában is.

Külföldi beszerzés esetén nem mindegy, hogy forintban vagy euróban adja-e ki a vállalkozás az árait. Eurós bevételnél a vevőn van az árfolyam-ingadozás terhe, míg forintnál – ha nem napi árakkal dolgozik – sokat bukhat az ingadozás miatt az a cég, amelyik az importáruért eurót fizet. Ha egy vállalkozás a válság miatt nem tudja saját forrásokból kigazdálkodni a fennmaradásához szükséges összeget, több segítség közül is választhat, bár nem mindegyik mentes a kockázatoktól.

Aki külföldre szállít, válság idején óvatosan kell bánnia a hitelekkel

„A magyar banki hitelezésben árbevétel és tevékenység alapján finanszíroznak, de fel kell készülni rá, hogy válság idején lesznek kevésbé preferált tevékenységek, amelyeknek bizonyos ideig nem adnak hitelt a bankok” – mondta a hvg.hu-nak egy hitelközvetítő. A Covid idején például a vendéglátás volt, ezek a vállalkozások meghatározott ideig nem kaphattak hitelt. 2008-ban, mikor sok építőipari vállalkozás bedőlt, attól függetlenül, hogy egy bútorcég jól teljesített, szintén nem kaphatott hitelt. „Nemzetközi fuvarozásban egy külföldi bank adhat hitelt egy magyar cégnek, de akkor is, ha bármilyen másik válságálló tevékenységet folytat. De csak akkor, ha az említett vállalkozás szállít az adott országba és megbízhatónak érzékeli a bank az adott ügyfelet, kereszttevékenység nélkül nincs rá sok esély".

A hiteleknél az a legfontosabb szempont, hogy milyen jogcímen kéri azt egy cég és mekkora futamidőre. Csábítóak a külföldi bankok, de 20-30 százalékos inflációs hatásnál az euróban felvett hitelekkel nagyon nagy baj lehet. Azzal is kalkulálnia kell a hitelfelvevőnek, hogy a tevékenysége átível-e több országon. Ha a háború vagy a Covid miatt lefagy a kereskedelmi útvonal, az árbevétele ugyan úgy be fog fagyni. Magyar cégnél egyébként is nagy kitettségnek számít, ha csak egy irányba szállít, ezt szintén kevésbé szeretik a bankok.

Nagy cégeknél a hitel mellett a faktorálás is opció, ilyenkor a bevételt a késleltetett fizetésig egy köztes pénzintézet előlegezi meg, de ehhez mind az eladónak, mind a vevőnek, mind pedig a terméknek megbízhatónak kell lennie, hiszen a pénzintézet mindenképpen kockázatot vállal. „A faktorálás jó lehet, ha nagy bajban van egy cég a sok késleltetett árbevétel miatt, azonnali pénzügyi segítségre szorul. Ugyan olyan, mintha valakinek rögtön kellene az 500 ezres fizetése és azt mondaná neki egy pénzintézet, hogy odaadok most 400 ezret, leveszek 10 ezret a szolgáltatásért és a maradék 90-et majd később utalom.”

Hitel mellett a helyettesítő termékeken is érdemes gondolkodni: most drága a vaj, ezért egyre többen vesznek margarint -– ilyen módon olcsóbb termékek előállításának lehetőségét ki lehet használni a vállalkozásokon belül. Egy (ideiglenes) termékváltás segíthet átvészelni a válsághelyzetet.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.