A logisztikai szolgáltatók szövetsége új elszámolási rendszer bevezetését javasolja a tagjainak.
Nem tudják már kitermelni a többszörösére dráguló energia, a megugrott infláció, valamint a hónapról hónapra növekedő bérek költségeit a logisztikai szolgáltatók, ezért nem tudják tartani az éves szolgáltatás díjakat – közölte a Magyarországi Logisztikai Szolgáltató Központok Szövetsége (MLSZKSZ). A szervezet, amely mindezek miatt új elszámolási rendszer bevezetését tartja szükségesnek az ágazatban, jelezte: az árnyomást csak a szolgáltatási díjak emelésével tudják a piac szereplői mérsékelni.
A szervezet a szolgáltatási biztonság fenntartása érdekébe azt javasolja a logisztikai cégeknek, hogy hónapról hónapra számolják el a többlet energiaköltségeket az ügyfelekkel – hasonlóan az üzemanyagok évek óta működő elszámolásához. Ehhez a megbízói szerződéseiket egy energiaklauzulával érdemes kiegészíteniük, amelyben pontosan rögzítik a havonta változó pluszköltségek elszámolási metodikáját.
A szövetség hozzátette: az ágazatban az energia jelentős tétel az összköltségben, egy hagyományos raktár energiaigénye átlagosan a szolgáltatási díj 10 százaléka, egy temperálást igénylő raktárnál 10-20 százalék, hűtőraktár esetében jóval magasabb az arány, 25-30 százalék. A szervezet a jelenlegi ártárgyalások alapján úgy kalkulál, hogy az energiapiacon jövőre további drágulás várható: a gáz várhatóan tíz-tizenkétszerese, az áramár pedig nyolc-tízszerese lesz a tavalyi áraknak.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.