Látszólag inaktív cég is szerepel az állami tulajdonú bank 2022-es szerződéslistáján.
Az idei év első félévében összesen már közel 200 millió forint értékben kötött szponzorációs, illetve támogatási szerződéseket az állami Exim-csoport – a Magyar Export-Import Bank (Eximbank) és a Magyar Exporthitel Biztosító (Mehib) kettőse – különféle magánvállalkozásokkal. Január-februárban nem osztottak ilyen címen pénzt, március-áprilisban, még az új Orbán-kormány megalakulása előtt viszont összesen 109 milliót szórtak így ki, az akkori kedvezményezettekről a hvg.hu is írt:
Szijjártó feleségének munkatársa a cége révén milliós támogatást kapott a Szijjártó felügyelte Exim-csoporttól
Mielőtt még a kormányváltással elkerült volna a külügyi tárca felügyelete alól, az állami Eximbank/Mehib a miniszter feleségét egy alapítványban segítő kollégájának magánvállalkozását támogatta. De bőven jutott pénz a szponzorációs keretből a Demjén Ferenc koncertjeit szervező cégnek is, amelynek tulajdonosa egyúttal az ATV igazgatósági tagja.
Az Exim-csoport frissen közzétett szerződéslistája alapján pedig már a május és június hónapok is látszanak: ebben a két hónapban 88 millió forint értékben támogattak öt céget, azokon keresztül pedig különféle kulturális eseményt, rendezvényt. A szerződéseket két nap alatt, június 13–14-én írták alá és a támogatásként adott pénzek az 5 millióstól a 28 milliós összegig terjednek. Az Exim-csoportnál rákérdeztünk a támogatási szerződések pontos részleteire, de mivel választ nem kaptunk, magunk következtettük ki, hogy melyik céges támogatást milyen célra fordíthattak.
Rúzsa már csak 10 milliót kapott
Nem a legnagyobb összeg a listán, de a Plagiguel Művészeti Szolgáltató Kft.-nek adott 10 milliós támogatás a legkönnyebben beazonosítható. A cég ügyvezetője és egyedüli tulajdonosa ugyanis Rúzsa Magdi, az eximes szerződéslistán pedig a “Budapest park koncert támogatás” megnevezést tüntették fel, és az énekesnek idén július elsején volt is koncertje ezen a helyszínen. A Plagiguel Kft. a tavalyi évet 192 milliós nettó árbevétel mellett – 2020-ban ez 210 millió volt – 67 milliós adózott eredménnyel zárta, ami a 2020-as 14 milliónak majdnem az ötszöröse.
Rúzsa Magdi énekes cége nem először szerepel az állami cégcsoport listáján. A tavalyi szerződéslista szerint például egy augusztusi döntéssel 32 millió forintnyi támogatást adtak a Plagiguel Kft.-nek. Korábban pedig még többet: egy 2020 májusi szponzorációs szerződéssel 42 millió forinthoz jutott 8 hónap alatt az énekes vállalkozása.
A magyar celebvilágot felmérő Forbes rangsorában 2022-ben egyébként Rúzsa Magdi volt a harmadik legértékesebb celeb Magyarországon – Majka és Sebestyén Balázs mögött. Az énekesnőnek idén februárban születtek hármas ikrei, a család gyarapodásához akkor Orbán Viktor miniszterelnök is gratulált, mondván: “Minél több a gyermek, annál nagyobb a boldogság!”. Néhány hónappal később, május közepén Novák Katalin államfő beiktatásán aztán Rúzsa Magdi is fellépett, és büszke volt, hogy a rendezvényen énekelhetett.
Rúzsa Magdi a fellépéséről az államfői beiktatáson: Kishegyesről indulva hatalmas dolog ez nekem
Az énekesnő büszke, hogy Novák Katalin beiktatásán énekelhetett.
Koncertfilmre elment 20 millió
Húszmillió forintról szól egy másik támogatási szerződés: ezt a pénzt a Mamikon Vagyonkezelő Zrt. kapta „koncertfilm támogatás” címszóval. A cég hiába létezik 2015 óta, tevékenységének semmilyen nyomát nem találtuk. A fő tevékenysége alapján ingatlan bérbeadással és üzemeltetéssel foglalkozó társaságnak a filmhez, koncertfilmhez úgy tűnik, nincs sok köze. Honlapjuk nincs, egy budapesti társasházi lakásba bejegyzett székhelyükhöz telefonszámuk nincs,
a cégbírósági iratokban megadott e-mail-címükről pedig a hvg.hu levele visszapattant, mert a cím már nem létezik.
A Mamikon Zrt. egyébként három, nullás árbevételű év után 2020 óta minimális bevétellel és nyereséggel működik: 2020-ban 1,75 milliós nettó árbevétel mellett 1,24 milliós adózott nyereséget ért el, tavaly pedig 2,4 milliós árbevétel mellett 401 ezer forintos profitot hoztak össze. A cég mérlegéből és éves beszámolójából kiderül az is, hogy a két tulajdonos – az egyik részvényes Tölg-Molnár Beáta vezérigazgató, a másik dr. Fülöp Péter – osztalékot nem vett ki.
A cégvezető és 50 százalékos résztulajdonos Tölg-Molnár Beátáról nem tudni sokat. Egy másik vállalkozás, a Taxhelp Tanácsadó és Üzletviteli Szolgáltató Kft. ügyvezetőjeként 2020. október 22-én Magyar Gazdaságért díjat vehetett át Varga Mihály pénzügyminisztertől, Linkedin-profilja szerint pedig jelenleg a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségét (VOSZ) vezető Eppel János elnöki tanácsadója. Emellett feltünteti, hogy a közpénz százmilliárdokkal kitömött Mathias Corvinus Collegium (MCC) projektszakértője – az MCC honlapján fel is bukkan a neve egy idén februári jótékonysági sakkverseny projektkoordinátoraként.
Tölg-Molnár Beáta azonban nemcsak a Mamikon Zrt.-ben érdekelt, mivel ottani részvényestársával, Fülöp Péterrel (akinek a lakcímére jegyezték be a Mamikont, a szomszédos lakás pedig Tölg-Molnár Beáta lakcíme) tulajdonosok a már említett Taxhelp Kft.-ben és egy másik tanácsadócégben, a Buon Consiglio Kft.-ben is. Mindhárom cég ugyanabba az V. kerületi társasházi lakásba van bejelentve, és ugyanez a székhelye a BASE Concept Kft.-nek is – ennek ügyvezetője és felerészt tulajdonosa szintén Tölg-Molnár Beáta. Ez egy tavaly 160 milliár árbevétel mellett 25 milliós profitot termelő vállalkozás.
Érdekesség, hogy a BASE Conceptnek van egy ugyanerre a címre bejegyzett érdekeltsége, az YBCN Kereskedelmi és Szolgáltató Kft., amelyben így közvetve 25,5 százalékos részesedése van Tölg-Molnár Beátának. A tavaly nyáron alakult, főtevékenységét tekintve „éttermi, mozgó vendéglátással” foglalkozó YBCN neve pedig onnan lehet ismerős, hogy már felbukkant idén az Exim-csoport támogatási listáján. Márciusban 28 millió forintot kapott a vállalkozás „támogatásként” – akkor sem derült ki, hogy pontosan mire.
Gasztro, vitorlás és zöldexpó
Az Exim-csoport friss támogatási listáján a legkisebb összeggel, 5 millió forinttal a Naviga Média Szolgáltató Kft. szerepel, amely a pénzt „Kulturális Fesztivál támogatás” címén kapta. A más mellett a Képes Autósport című lapot kiadó, 2005 óta működő mikrovállalkozás vezetője és tulajdonosa Hoppál András. A cég tavaly 13,2 milliós nettó árbevétel után 449 ezer forintos profitot ért el, amit a tulajdonos nem vett ki a vállalkozásból.
Az Exim-csoport válaszainak hiányában nem tudni, pontosan milyen rendezvényre ment az 5 milliós támogatás,
és a cégtulajdonos Hoppál Andrást sem értük el telefonon, viszont ő nemrég éppen szervezett egy nyári „Kulturális Fesztivált”: a BalatonGreent a „zöld gondolat” jegyében Alsóörsön tartották június 17–19 között. Hoppál PestiTV-s nyilatkozata szerint azért, mert „közelebb akarják hozni a vitorlázást a gasztronómiával”.
Valamire 28, jazzpiknikre 25 millió
A friss Exim-szerződéslista legnagyobb tétele 28 millió forintról szól és a Conviva Catering Kft. kapta egy „rendezvénysorozat” támogatására. A fő tevékenységeként „rendezvényi étkeztetést” megjelölő Conviva Kft. ügyvezetője és egyedüli tulajdonosa Hegyi Attila, a cég pedig tavaly 197,2 milliós nettó árbevételből csaknem 29 milliós adózott eredményt tudott kihozni.
Hegyit az őt interjúvoló Dining Guide nemrég úgy jellemezte, mint a magyar cateringpiac meghatározó alakját,
aki számos cég tulajdonosa és vezetője és aki irodaházak éttermeinek és kávézóinak üzemeltetésében is érdekelt. Cége, a Conviva honlapja nem él, Facebook-oldala évek óta nem frissül, az ott megadott telefonszám nem létezik már, így e-mailben érdeklődtünk, hogy mire kaptak 28 milliót, ám az e-mailjük sem működik már.
Majdnem ennyi pénzt, 25 milliót juttatott támogatásként az Eximbank egy másik vállalkozásnak, a Tonspec Kft.-nek rendezvénytámogatásra. Ennyiből szintén nem lehet konkrétumra következtetni, ám valószínű, hogy a cég az idén augusztus 4–6. között zajló jubileumi, 10. Paloznaki Jazzpiknik fesztiválra kapott pénzt, mivel az Eximbank korábban is szponzorálta már az eseményt szervező Tonspec Kft.-t: 2021-ben 21 millió forinttal, előtte, 2020-ban pedig 10 millióval.
A Tonspec Kft. az előadóművészettől a konferenciaszervezésen át a vezetési tanácsadásig sok mindennel foglalkozik, ügyvezetője és résztulajdonosa Ifi-Valde Orsolya, másik tulajdonosa pedig Homola Szabolcs. Ők a jazzpiknik ötletgazdái is, ahogy a rendezvény honlapja fogalmaz „az alapötletet a jó borok és a jó zene kapcsolata adta”. A vállalkozás tavaly 204 milliós nettó bevétel mellett 31 milliós profitot ért el. Homola Szabolcs amúgy a Csopak és Alsóörs között fekvő Paloznakon működő Homola Pincészet tulajdonosa is.
* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után
A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel