Vállalkozás Csányi Nikolett - Szlavkovits Rita 2022. június. 13. 11:00

Milliárdos támogatást kapott az államtól, mégis gazdák tucatjait hagyta pénz nélkül a Félegyházi Tej Kft.

A Félegyházi Tej Kft-ben az utóbbi másfél évben jött a pénz, és jöttek-mentek a tulajdonosok. Most sem a tejet beszállítók, sem az alkalmazottak nem tudnak semmit a cégről, de az üzletből nemrég kiszállt befektető is csak sejti, miért zárolták a cég vagyonát. Videó.

Tavaly augusztusban még a fejlesztésekről nyilatkoztak a Félegyházi Tej Kft. vezetői, kapacitásbővítésről, új termékekről és a feldolgozott tej megnégyszerezéséről beszéltek. Most a cég ügyvezetője, Vágóné Demeter Ildikó a hvg.hu megkeresését azzal hárította el, hogy keressük az üzem jogi képviselőjét, nem hivatalos forrásokból pedig úgy értesültünk, vele is szerződést bontottak a tulajdonosok. Az üzem ügyeit intéző, mindenkivel kapcsolatot tartó Karl Ákos projektmenedzser is csak annyit mondott a hvg.hu kérdéseire, hogy amint lehet, mindenről beszélni fog a nyilvánosság előtt.

Vállalkozó szellem

A Félegyházi Tej szövetkezetként alakult meg 1977-ben, majd 2011-ben Kft-vé alakult, 2014-től kezdődően magánszemélyek vették át, ők a Real Aqua Kft-n keresztül lettek tulajdonosok, és néhány év után hozzáfogtak a tejüzem korszerűsítéséhez.

Ehhez pedig bőkezűen hozzájárult az állam saját és uniós forrásokkal is. Immunrendszert támogató tejtermékek kifejlesztésére 748 millió forint állami támogatást kapott a Félegyházi Tej Kft, konzorciumban a Drem Kft-vel és az MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpontjával közösen a Versenyképességi és kiválósági programban 2018 szeptemberében. Néhány hónappal később, decemberben a Félegyházi Tej lényegében már a kifejlesztett termékek legyártására nyert 366 millió uniós forintot.

Csányi Nikolett

Még 2018-as pályázat 2021 októberi zárási határideje előtt, 2021 áprilisában a Félegyházi Tej Kft, már az új tulajokkal egy újabb GINOP pályázaton lett befutó, ekkor 491 millió forintot nyertek, de ezt a projekt 60 százalékát jelentő összeget májusban még a kormány is kiegészítette 500 millió forinttal. Elvileg több mint kétmilliárd forint közpénzhez jutott a Félegyházi Tej Kft, így tavaly augusztusban nyugodtan nyilatkozhattak a gyárvezetők a sikeres fejlesztésről. A hét termékkör mellett egy egészségmegőrzésre alkalmas superfood bevezetéséről is beszélt a projektmenedzser az augusztusi cikkben, de laktózmentes termékeket is említett. A tejgyár honlapján az első körös GINOP pályázat leírásában macskagyökér, levendula és citromfű felhasználásával készült idegnyugtató tejtermék kifejlesztése szerepel. A 2021 áprilisi GINOP projektet a honlapjukon nem tették közzé, a pályázati információs portálon pedig nem részletezik a pénz felhasználásának a célját, abból csak annyi derül ki, hogy élelmiszeripari vállalatok komplex beruházását támogatták a 491 millió forinttal. Nagyjából egymilliárd forint volt az új termékek kifejlesztésére, és több mint egymilliárd a gyártás megszervezésére. Május elején jött a hidegzuhany, hogy lezárják az üzemet, se a megtermelt tej nem kell, és az iskolákba sem lesz iskolatej, de a boltok, pékségek polcaira sem kerül az éveken át megszokott, egyszerű kakaó sem.

A 2020-as 232 millió veszteséget hozó év után, 2021 februárjában eladták a céget egy mecseknádasdi vállalkozónak. A 2021-es évet már a mecseknádasdi vállalkozó vitte, beszámoló híján nem lehet tudni, hogyan végezték a dolgukat, sikerült-e kijönni a 2020-as veszteséges működésből.

Csányi Nikolett

A korábbi három tulajdonos közül egy bennmaradt a cégben, ő a 2020-as százmilliós veszteségeket mutató beszámoló miatt felülvizsgálatot kért, kérelmében homályos pénzmozgásokra is utalt, mintha korábbi üzlettársa iránti bizalma rendült volna meg. Ezzel a vállalkozóval nem tudtunk beszélni, de egy másikat, Vida Pált elértünk, ő viszont a cég eladásának okairól nem akart elárulni semmit.

Papíron ugyan Vágóné Demeter Ildikó maradt az ügyvezető, a tulajdonos pedig a mecseknádasdi Bayer Mónika, de az alkalmazottakkal, és a termelőkkel is jobbára a projektmenedzser Karl Ákos tartotta a kapcsolatot. Így jött el a 2022-es év, és Karl Ákos megkeresésére jött egy új befektető a céghez. Pontosabban régi-új befektető, hiszen a Pi Vision Holding Zrt tulajdonosa egy másik cégével, a Drem Kft-vel már közösködött a Félegyházi Tejjel, a 2018-as kutatási projektben együtt dolgoztak. A tulajdonos Pomozi István pont ezért ugrott bele a tejüzembe még márciusban, de miután a NAV zárolta a cég vagyonát, május legvégén kiszálltak az üzletből.

Pomozi István
Csányi Nikolett

Jelenleg két magánszemély a tulajdonosa a bezárt cégnek, a felülvizsgálatot kérő korábbi tulajdonos, és Karl Ákos, aki viszont papíron korábban nem volt tulajdonosa a vállalatnak. Karl Ákosban, elmondásuk szerint, nem bíztak sem az alkalmazottak, sem a beszállítók, többek szerint tavaly vált kiszámíthatatlanná a termelés.

A hvg.hu megkereste a NAV Dél-Alföldi Igazgatóságát, mivel a cégbírósági büntetőbejegyzés az ő eljárásukat jegyzi, és írtunk a Központi Nyomozó Főügyészségnek is, de a nyomozás érdekeire hivatkozva nem árultak el semmit. Így még az sem derült ki, hogy a nyomozás érinti-e a pályázatokat, és az sem, hogy melyik tulajdonos idejére esik a vizsgált ügy.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?