Vállalkozás hvg.hu 2022. május. 24. 08:25

A véget nem érő járványügyi korlátozások miatt bezár az Airbnb Kínában

Egy pekingi irodán kívül mindenét felszámolja a cég a távol-keleti országban.

Az Airbnb megszünteti a kínai listáját, miután két éve lezárások vannak érvényben az országban, amelyeknek „nem látszik vége” – közölte egy, az ügyet ismerő forrás. A közismert otthonmegosztó cég a világ második legnagyobb gazdaságában tapasztalható üzleti visszaesés, valamint a Covid–19 hatása által súlyosbított „költséges és összetett” működési korlátok miatt hozta meg a döntést – mondta a forrás a CNN-nek hétfőn.

A vállalat döntése a nyártól lép életbe, onnantól kezdve Kínán belül nem lesz elérhető Airbnb által hirdetett kiadó ingatlan. A forrás szerint ugyanakkor a cég nem fogja teljesen leállítani működését Kínában, továbbra is fenntart majd egy pekingi irodát, több száz alkalmazottal, akik a kiutazókra és a globális projektekre fognak koncentrálni.

A multinacionális cégek érzik a gazdaság lassulását Kínában, mivel továbbra is a Föld egyik utolsó olyan helye, amely a „zero Covid” politikát folytatja. Az elmúlt hetekben több tucat kínai szárazföldi várost zártak le, mivel a hatóságok a koronavírus felszámolásán dolgoznak. A drasztikus járványügyi intézkedések súlyosan megviselték a gazdaságot, és szinte minden jelentős üzletág működését megakasztották, a nagy technológiai cégektől a fogyasztóiparig. A nemzetközi márkák, az Apple-től az Estee Lauderig figyelmeztettek a korlátozások pénzügyi hatásaira.

Az Airbnb 2016-ban indult Kínában. Az iparág többi részéhez hasonlóan a kínai ügyfelek kiutazásai – nagyrészt az ázsiai csendes-óceáni térség más célpontjaira – komoly lehetőséget jelentettek a vállalat számára. Ez azért van így, mert Kína hagyományosan a világ legnagyobb piaca a kiutazó turizmusban, a Turisztikai Világszervezet szerint a legnagyobb látogatói költést jelenti globálisan. A világjárvány óta azonban Kínában meredeken visszaesett a forgalom, és az ország a legtöbb nemzetközi utazó elől is elzárkózott. A forrás szerint arra számítanak, hogy a Kínából kiinduló turizmus fellendül, amint az ország teljesen megnyitja határait. Eközben az Airbnb belföldi üzletága, amely 2016 óta mintegy 25 millió vendéget szállásolt el, az elmúlt években a cég bevételének mindössze 1 százalékát tette ki – állította a nyilatkozó.

A járványügyi intézkedések miatt hanyatlásnak induló kínai gazdaságról már korábban mi is írtunk, ahol megjegyeztük, hogy néhány közgazdász már azt jósolja, hogy a kínai GDP-növekedés mínuszba lép át a második negyedévben. Ha ez bekövetkezik, akkor igen rossz hírt jelent Hszi Csinping elnöknek, mert ősszel ül össze a Kínát kormányzó kommunista párt kongresszusa, melyen az államfő szeretné bebetonozni a hatalmát. Csakhogy ehhez sikereket kellene felmutatni mind a járványkezelésben, mind pedig a gazdaságban.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.