Az üveggyári részleg már leállt, az eddig ott dolgozó több mint száz embert most máshol foglalkoztatják, de a szakszervezet szerint ezzel csak időt akarnak nyerni.
Azt eddig is lehetett tudni, hogy az amerikai General Electrictől 2018-ban visszavásárolt Tungsram elég nehéz helyzetben van. Április közepén azonban a hvg.hu-nak Sallai Gábor, a Tungsram Dolgozók Független Szakszervezetének vezetője még azt mondta: nem számolt be nekik komolyabb létszámleépítési tervekről a cégvezetés, csak természetes fluktuáció volt.
Most azonban nagykanizsai gyár dolgozóit képviselő Nagykanizsai Fényforrásgyár Demokratikus Szakszervezetének elnöke, Kupó Csaba már százas nagyságrendő leépítésektől tart.
A Népszavának arról számolt be úgy tudják, hogy most készíti elő a vezetőség a tervezetet és a jövő héten közölhetik velük a konkrétumokat. „Nagyon magas a korfa a cégnél, sok az 50 év feletti, el lehet képzelni, mennyi esélyük lesz munkát találni, ha felmondanak nekik” – fogalmazott a lapnak.
Hozzátette, hogy a Tungsram válsághelyzete különböző mértékben érintheti a korábban 90 százalékban leálló öt gyárat. „Nem kapunk alapanyagot a gyárakba, drágul az energia, a vevők pedig nem tolerálják a drágulást” – summázta korábi cikkünkben röviden Sallai, mi a gond. Most Kupó azt mondja: az ő telephelyüket sújtja leginkább a helyzet.
A lap kérdésére a cég azt válaszolta, hogy csak a jövő héten tudnak válaszolni a cég, illetve kifejezetten a nagykanizsai üzem helyzetére vonatkozó kérdésekre. Itt egyébként ezernél is többen dolgoznak, ráadásul a legtöbben éppen a hagyományos izzók részlegén, amely az energiatakaros fényforrásokra való áttérés miatt egyébként is „veszélyeztetett” ágazatnak számít.
A cég üveggyárában kedden elzárták a gázcsapokat. Az egység leállítását többen véglegesnek gondolják, ezért mécsesekkel gyászolták azt. Azért vélelmezik, hogy végleges lehet a lezárás, mert nem engedték le a rendszerből a folyékony üveget, ez pedig elengedhetetlen feltétele lenne az újraindításnak.
Kupó Csaba elmondása szerint az üveggyári részlegen dolgozó több mint száz embert egyelőre máshol, a kanizsai izzógyárban, valamint Zalaegerszegen próbálják meg foglalkoztatni, bár az érdekképviselet szerint ez csak időnyerésnek tűnik.
Több dolgozó sérelmezte, hogy a menedzsment februárban épp a kollektív szerződésük három, a végkielégítésekre vonatkozó pontját mondta fel. Így akik nyugdíj előtt állnak, akár nyolc havival kevesebb végkielégítést kapnak majd, de azok is kéthavit buknak, akik csak tíz éve vannak a gyárban.
A kormány azt reagálta, vizsgálják, hogyan tudnak segítséget nyújtani a Tungsramnak, Balogh László, Nagykanizsa fideszes polgármestere viszont a Népszavának az üggyel kapcsolatos megkeresésére péntek estig nem reagált.