Vállalkozás MTI 2022. április. 04. 23:44

Közel 1 milliárd dollárt veszíthet a JPMorgan az Ukrajna elleni orosz háború miatt

A bank előrejelzései szerint az orosz hazai össztermék (GDP) 12,5 százalékkal csökkenhet az év közepére.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Az Ukrajna elleni orosz háború közel 1 milliárd dollár veszteséget okozhat a JP Morgan Chase-nek, a világ egyik legnagyobb befektetési bankjának – közölte Jamie Dimon, a bank vezetője  a befektetőknek eljuttatott levelében.

Dimon arra nem tért ki, hogy ez a veszteség milyen időtartamra vonatkozik, de megjegyezte, hogy a bank aggódik az orosz invázió cégekre és országokra gyakorolt másodlagos hatásai miatt. 

A bank előrejelzései szerint az Ukrajna elleni orosz háború és az arra adott nyugati szankciók hatására az orosz hazai össztermék (GDP) 12,5 százalékkal csökkenhet az év közepére. Ez a visszaesés meghaladná az 1998-as orosz államcsőd utáni, 10 százalékos gazdasági zsugorodást.

A JP Morgan Chase azzal számol, hogy az orosz kőolajtól és földgáztól jelentősen függő euróövezet gazdaságának növekedése az eddig várt 4,5 százalék helyett csupán 2 százalék lehet. Dimon szerint az amerikai gazdaság sem tudja kikerülni a háború hatásait, az amerikai GDP várhatóan csak 2,5 százalékkal nő az idén a bank által eddig becsült 3 százalék helyett.   

A JP Morgan Chase előrejelzései szerint a következő években az Ukrajna elleni háború mellett a magas infláció is hatással lesz a világgazdaságra. A bank vezetője úgy véli, hogy a fogyasztói árak emelkedése miatt az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed "a piaci várakozásnál jóval magasabbra emelheti a kamatot."

Hatalmasat esett az ukrán GDP, még súlyosabb zuhanás jöhet

Az idei első negyedévet összevetve a tavalyival 16 százalékkal csökkent az ország teljesítménye a háború miatt.

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.