Vállalkozás hvg.hu 2022. március. 22. 08:48

A külügyminisztérium nem tudja, hány ázsiai vendégmunkás érkezett Magyarországra, hogy itt dolgozzon

Az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság (OIF) sem tartja számon ezt az adatot – derül ki a G7 cikkéből.

Minden jel szerint a „migránspropaganda” csak kommunikációs mutatvány, a kormány valójában már beszállt az ázsiai munkaerőért zajló globális versenybe: a vendégmunkások egyre többen vannak, a 2020-as, legfrissebb adatok szerint már több volt az országban az ázsiai, mint az ukrán vendégmunkás – írta erről a G7.

A cikkben kitérnek rá, hogy egy 2021-es törvénymódosítás jelentősen megkönnyítette kilenc ország állampolgárainak magyarországi munkavállalását. Ezek a következők: Vietnám, Mongólia, Fülöp-szigetek, Indonézia, Fehéroroszország, Kazahsztán, Észak-Macedónia, Bosznia-Hercegovina és Montenegró. A szeptember 1-től hatályos, jelen formájában a veszélyhelyzet fennállásáig érvényes rendelet szerint csak akkor jár a külön engedély nélküli, egyszerűsített foglalkoztatás, ha a munkavállaló a kormány által minősített munkaerő-kölcsönző cégek egyikénél ír alá.

A területet teljes egészében a Külgazdasági és Külügyminisztérium szabályozza. A G7 tőlük szerettük volna megtudni, hogy melyik országból hányan érkeznek, és mekkora arányuk kerül a kormány kiemelt stratégiai partnervállalataihoz. A külügy azonban megtagadta a választ arra hivatkozva, hogy a munkaerő-kölcsönzésben részt vevő felek magánjogi szerződéséhez semmi köze, „így a kérdésekben adatot sem kezel, nem minősül adatkezelő szervnek”.

Vagyis a külügyminisztérium kijelölt kilenc országot, ahonnan vendégmunkások jöhetnek, de azt nem figyelik, melyik országból hányan jönnek Magyarországra dolgozni.

A portál az Országos Idegenrendészeti Főigazgatósággal (OIF) is felvette a kapcsolatot, hogy rákérdezzen a fenti országokból egyszerűsített eljárással érkező munkavállalók számára, de kiderült, hogy ezt az adatot ők sem tartják számon.

A lap annál a munkaerő-kölcsönző cégnél is érdeklődött, amelyik egyszerre minősített foglalkoztató és a magyar kormány kiemelt stratégiai partnere is. Azonban, írta erről a portál, „az éppen az elmúlt hónapokban újra teljesen magyar tulajdonba került Prohumán Kft. így sem érezte indokoltnak, hogy reagáljon” a megkeresésükre.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.