Olyan cégekről van szó, amelyeknek az oroszországi kitettségük miatt át kell strukturálniuk tevékenységüket.
A brüsszeli NATO külügyi csúcs és az uniós külügyi csúcs között interjút adott az Indexnek Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszer, aki arról beszélt, hogy jelenleg is van párbeszéd Moszkva, Budapest és Kijev között, hiszen nemcsak Lavrov orosz külügyminiszterrel tárgyalt telefonon, hanem az ukrán vezetéssel is tartja a kapcsolatot.
A portál kérdésére a külügyminiszter megerősítette, hogy nekünk továbbra sincs szükségünk külön NATO-erőkre, hogy megvédjük magunkat.
A miniszter szerint az öt ukrajnai átkelőnkből négynél mérsékelt forgalmat jeleznek, Csap-Záhonynál 45-50 nagy busz vár átkelésre. A korábbi komoly határforgalom a kárpátaljai területen visszaesett, viszont az is látszik szerinte, hogy egy újabb menekültáradat indult el az ország középső és keleti részéből nyugati irányba.
Tűz ütött ki a zaporizzsjai atomerőműben, de a sugárzás szintje nem emelkedett - percről percre összefoglalónk
Az orosz-ukrán háború nyolcadik napjában járunk. Az éjszaka folyamán ukrán források szerint az oroszok lőtték a zaporizzsjai Enerhodarhoz tartozó atomerőművet, melynek eredményeképpen tűz ütött ki a létesítményben, Boris Johnson és Joe Biden is tárgyalt Zelenszkijvel az éjszaka. Percről percre tudósításunkban minden fontos hírt megtalál a konfliktusról.
Megosztotta, hogy a magyar külügyminisztériumban már formálódik egy elképzelés, amely a hazai nagyvállalatok és munkaerő-közvetítő cégek bevonásával azt dolgozná ki,
miként lehet majd munkához, megélhetéshez juttatni azokat, akik hosszabb távon Magyarországon akarnak maradni.
Arra a kérdésre, hogy ha az oroszok mégsem tartják magukat a szerződéshez, és válaszul a szankciókra mégis elzárják a gázcsapokat, akkor hova fordulhatunk olcsó energiahordozóért, a külügyminiszter azt válaszolta: az ország energiaellátása rendben zajlik, a földgáz- és kőolajszállítások a szerződéseknek megfelelően történnek.
Szijjártó Péter beszélt arról is, hogy a külügyben olyan tervezeten dolgoznak, amelynek alapján segítséget, támogatást lehetne nyújtani majd azoknak a magyar cégeknek, amelyeknek oroszországi kitettsége miatt át kell strukturálniuk tevékenységüket. Ezeknek a vállalatoknak mindenképpen segíteni fognak – mondta.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.