Szijjártó megnyugtatta az oroszokat: a szankciók ellenére is tudunk fizetni a gázért
A külügyminiszter azt is mondta, hogy Washington hamarosan újragondolja az orosz–magyar kereskedelmet nehezítő lépéseket.
A külügyminiszter azt is mondta, hogy Washington hamarosan újragondolja az orosz–magyar kereskedelmet nehezítő lépéseket.
Szankciókat vezet be néhány napon belül a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) ellen az Egyesült Államok a több mint 50 százalékos orosz tulajdonjog miatt – közölte Aleksandar Vucic szerb köztársasági elnök péntek késő esti televíziós interjújában.
A terv jó, a megvalósítás kétséges.
Az Európai Unióhoz akkreditált nagykövetek péntek reggel elfogadták az Oroszországgal szembeni 14. szankciós csomagot, amelyet a magyar kormány is támogatott. A legfontosabb intézkedés, hogy az EU megtiltja az LNG továbbértékesítését.
Nem, nem a Mercedest szerették meg hirtelen ennyire a kirgizek.
Eddig Magyarországon múlt, hogy nem vezetett be az EU szankciót az orosz cseppfolyósított gáz ellen, most Németország blokkolt.
A washingtoni célkeresztben mindenekelőtt az osztrák Raiffeisen van, amely a legnagyobb a nyugati bankok közül, amelyek Putyin Ukrajna elleni agressziója – 2022 február 24. – után is Oroszországban maradtak, és ott szép profitot realizáltak, amelyből magas adót fizettek az orosz államnak.
Az Európai Bizottság javaslata szerint be kéne tiltani az orosz LNG EU-s kikötőkből való továbbhajóztatását, célponttá válna három új orosz LNG-létesítmény, az uniós tagállamok viszont saját felhasználásra továbbra is vehetnék a cseppfolyós gázt Oroszországtól. A tervek tabut döntenek, de még így is viszonylag puhának tűnnek, pedig, ha bekerülnek a most tárgyalt, 14. szankciós csomagba, komoly következményekkel járhatnak az orosz gazdaságra.
1600 kilométeres határ választja el a három balti államot Oroszországtól és hűséges szövetségesétől, Fehéroroszországtól, és bár Észtország, Lettország és Litvánia igyekszik betartani a szankciókat, de ez nem túlságosan könnyű, mert a leleményes kamionsofőrök gyakran meglelik a kiskaput.
A gyanúsítottak technológiai és laboratóriumi termékeket szállítottak az oroszoknak, amelyek katonai célokra is felhasználhatók.
Az EU-ban véget nem érő viták folynak a kérdésről, elsősorban azért, mert Belgium ódzkodik a szankció bevezetésétől. Van azonban egy megoldás, amely a belga kormány számára is megfelelő.
Milyen jogi alapon szankcionálja az orosz oligarchákat Brüsszel? Ezt a kérdést feszegeti a brüsszeli Politico egy kínos ügy kapcsán, amikor az egyik oligarchát orosz/zsidó állampolgárnak nevezték a szankciós listán, és ezt Vjacseszlav Mosé Kantor, az orosz műtrágyakirály ügyvédei kifogásolták mondván: ez antiszemitizmus, hiszen a cári Oroszországban jelölték így az orosz zsidókat. A 70 éves oligarchától az Európai Unió kénytelen volt bocsánatot kérni.