Vállalkozás hvg.hu 2022. március. 04. 11:42

Arra számít az OTP, hogy fenn tudja tartani működését Ukrajnában és Oroszországban

Oroszországban és Ukrajnában is működik az OTP, még a betétállomány is nőtt a háború kitörése óta. Elég sokan utalnak haza pénzt külföldről, illetve sok ügyfél kisebb, kockázatosnak tartott bankból viszi át a pénzét.

Kiváló eredmény volt, több évtizedes tudatos építkezésnek köszönhető, és fenntartható – kommentálta az OTP-csoport 2021-es évre vonatkozó üzleti jelentését Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója.

Csányi hosszasan beszélt az ukrajnai háborúról – az OTP-nek mind Ukrajnában, mind Oroszországban működik leánya, az elmúlt években a profit hatoda származott a két országból. A kitettségek alapján maximum 15 százalékos hatással lehet Ukrajna és Oroszország az OTP-csoportra – mondta az elnök, aki szerint mind a két országban van jövője a banknak, arra számítanak, hosszú távon működni tudnak. Egyetlen probléma Oroszországban a dollárlikviditás hiánya, amúgy a likviditási helyzet is jó. További kockázatokat azonban nem vállalnak: példaként Csányi Sándor azt említette, ha az orosz leánynak jelentős dollárlikviditásra lenne szüksége, ezt már nem vállalnák.

A háború miatt elrendelt nyugati szankciók érintik az orosz központi bankot, így az nem képes a szokásos szolgáltatásokat nyújtani a bankrendszer számára. A normál működést így nehéz fenntartani, de eddig sikerült. Arra számítanak, a helyzet átmeneti lesz.

Fiatal, lojális a menedzsment mindkét országban. Ukrajnában dolgoznak a kollégák. Nem csak távolról, a fiókok nyitva vannak, a kollégák be akarnak járni, dolgozni akarnak – mondta az OTP-vezér.

A hét elején az OTP sajtóosztályától azt a tájékoztatást kapta a hvg.hu, hogy ahol nincsenek harci cselekmények, ott kinyitnak a bankfiókok. Sőt, az aktivitás is megnőtt, ezt most megerősítette Csányi Sándor is:

A háború kitörése óta 4 százalékkal nőtt a betétállomány Ukrajnában, Oroszországban pedig 11 százalékos volt a növekedés. Ez azt jelzi, megvan az ügyfelek bizalma.

A betétek növekedése háborús helyzetben azért némiképp meglepő, Kuhárszki András, digitális fejlesztésekért felelős terület vezetője a betétnövekedést azzal magyarázta, hogy nem hagyják el az ügyfeleik tömegesen az országot. Kisebb, gyengébbnek tartott bankokból allokálják át megtakarításaikat. Illetve külföldről támogatják elég sokan családtagjaikat.

Nincs általános pánik Ukrajnában

– mondta Kuhárszki. A hitelezés azonban gyakorlatilag leállt.

Csányi Sándor elmondta, egyszer Orbán Viktor társaságában találkozott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, illetve néhányszor a dzsúdószövetségben betöltött tisztségeik kapcsán: a szövetségben Putyin tiszteletbeli elnök volt (az agresszió kitörését követően a nemzetközi szövetség felfüggesztette tisztségéből – a szerk.), Csányi tiszteletbeli alelnök. A felszínes személyes ismeretség ellenére Csányi nem akart jóslásokba bocsátkozni, azt reméli, mihamarabb béke lesz.

Az elnök-vezérigazgató a részvényárfolyam beszakadásáról azt mondta, nem a kisbefektetők adták el a részvényeiket, hanem az egyéb befektetők. Bízik benne, hogy a tegnapi növekedés folytatódni fog. Hozzátette, nincs hírük arról, hogy a Rahimkulov család adta volna el a részesedését, vagy problémájuk lenne. Ez egy hír a piacon, de nem erősítették meg. Csányi egyébként a Rahimkulovokat nem orosz, hanem magyar befektetőknek tekinti, mert már a gyerekek a részvénytulajdonosok, akik magyar állampolgárok magyar családdal.

Az OTP csoport 2021 egészében 496,902 milliárd forint adózott eredményt ért el, ami 60 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál. Az utolsó negyedévben az OTP az elemzői várakozásoktól kissé elmaradó, 123,323 milliárd forintos eredményt ért el korrekciós tételek hatása nélkül, ami az előző negyedévinél 3%-kal alacsonyabb, az egy évvel korábbinál 57%-kal magasabb.

Az OTP Bank Ukrajna 39 milliárd forintos, éves alapon nézve 49 százalékkal magasabb adózott eredményt realizált 2021-ben (igaz a forintban kifejezett pénzügyi adatokat befolyásolta a forint-hrivnya árfolyam alakulása). Az OTP Bank Oroszország 37,6 milliárd forint nyereséget könyvelt el 2021-ben, amely 131 százalékkal haladta meg a bázisidőszakit; az eredmény alakulását szintén nagyban befolyásolták az árfolyamváltozások. Az orosz és az ukrán leány 76,6 milliárd forinttal járultak hozzá a csoport 497 milliárd forintos éves nyereségéhez.

Az eredményről Bencsik László vezérigazgató-helyettes azt mondta, kedvezően alakult a gazdasági környezet a 2020-as visszaesés után. A nem teljesítő hitelek aránya folyamatosan csökken.

Dinamikus volt az eredmény növekedése. Ennek motorja a hitelállomány bővülése volt. Helyreállt a járvány előtti dinamika. Magyarországon 19 százalékos volt a bővülés. Ez a legfontosabb piacuk, itt különösen igyekszenek jó eredményeket elérni. A vállalati hitelezésben pl. 20 százalékos volt a bővülés. Ukrajna is erős volt, dinamikus volt a gazdasági növekedés – ezért is „szomorú”, ami Ukrajnában történik.

Nem csak a hitelek nőttek, hanem a betétek is. 3000 milliárd volt csoportszinten a növekedés, ezer milliárd forinttal több, mint a hitelállomány növekedése. Magyarországon 25 százalékos volt a növekedés.

hvg360 Kovács Gábor 2025. január. 02. 17:30

A lebukás idején Mészáros Lőrinc lánya is érdekelt volt exférje "brutális" kartellezésért megbírságolt cégében

Meglehetősen furcsa Mészáros Lőrinc exvejének kartellügye. Amely egyébként Mészáros Ágnes kartellügye is, 2022-ben, a válás előtt még érdekelt volt férje cégében. A szóban forgó közbeszerzést Mészáros Lőrinc érdekeltsége nyerte, a kartellező exvő ajánlata a bírálatig sem jutott. A legfurcsább, hogy az amúgy közbeszerzésbajnok Homlok Zsolt miért pont a válás környékén “buktatta le magát”. Gyanítható, hogy a jogállam kicsavarásával kiosztott NER-büntetésről van szó.