A budapesti taxisok díjemelést akarnak, ám a kormány megtiltotta az önkormányzatoknak, hogy emeljenek díjaikon. A főváros álláspontja szerint a tilalom a taxis díjakra is vonatkozik. A kormányhivatal és az innovációs tárca most állásfoglalást adtak ki, miszerint ez nincs így. A fővárosi közgyűlés a taxisokkal folytatott további tárgyalás után márciusban dönthet az emelésről.
„Ma a taxisok egy része az ablakom alatt tüntet, mert emelni szeretnék a tarifákat” – írta Karácsony Gergely főpolgármester a Facebookon. A taxisok már 2021 őszén jelezték, hogy egy minimum 18 százalékos azonnali tarifaemelés lenne indokolt
A kormány a járványhelyzetre hivatkozva 2020 végén nem csak az adók emelését és újak bevezetését tiltotta meg az önkormányzatoknak 2021-re, hanem az önkormányzati, továbbá az önkormányzat alá tartozó intézmények és vállalkozások díjainak emelését is. Ami az adóemelési tilalmat illeti, azt a 2021-es adócsomagba is beépítették, tehát 2022-ben is érvényben van. A díjemelési tilalom fenntartásáról a veszélyhelyzettel összefüggő átmeneti szabályokról szóló, 2021 közepén elfogadott törvény rendelkezik. Ez kimondja, hogy 2022. június 30-ig a „helyi önkormányzat, […] a képviselő-testület feladatkörébe tartozó közszolgáltatás ellátására szerződéssel rendelkező, a polgári perrendtartásról szóló törvény szerinti gazdálkodó szervezet által nyújtott szolgáltatásért, végzett tevékenységéért megállapított díj, az önkormányzati vagyonnal való gazdálkodás keretében felmerülő díj, illetve egyéb díjfizetési kötelezettség (a továbbiakban együtt: díj) mértéke nem lehet magasabb”, mint a díjemelési tilalom bevezetése előtt volt.
Az önkormányzat álláspontja szerint a díjemelési tilalom azt jelenti, hogy a taxis díjakat, tarifákat sem emelhetik. A taxis díjak meghatározása ugyanis a fővárosi közgyűlés hatásköre – lenne, ha a kormány nem tiltotta volna meg az önkormányzatoknak a díjaik emelését.
A taxisszervezetek képviselői február 15-én délután külön-külön állásfoglalásokat kaptak fővárosi kormányhivataltól, illetve az innovációs minisztériumból (ITM), Mosóczi László közlekedéspolitikai államtitkártól. A hvg.hu birtokába jutott levelekben az áll, hogy a minisztérium és a kormányhivatal álláspontja szerint az önkormányzat az ártörvényben kapott felhatalmazást arra, hogy rendeletben állapítsa meg a taxizással kapcsolatos árakat, díjakat. Ezzel együtt
a díjat a taxisszolgáltatás igénybe vevője (az utas) fizeti meg a taxiszolgáltatónak, a jogviszony kettejük közt jön létre, az önkormányzat csak a hatósági árat állapítja meg.
Mivel a magánvállalkozásban, magánvállalkozóként működő taxisok nem tartoznak az önkormányzati körbe, a díjemelési tilalom nem vonatkozik az ő működésükkel kapcsolatos hatósági ár változtatására.
Mosóczi László levelének érdemi része ugyanazt tartalmazza, mint a kormányhivatalé, ám előtte egy oldalnyi szövegben sorolja, hogy – szerinte – mi mindent tett a kormány a taxisokért, bezárólag az üzemanyagok árának maximalizálásával. Karácsony Gergely posztjában arra emlékeztetett, hogy az önkormányzat 2020 óta 70 százalékos kedvezményt adott a taxisdrosztdíjból.
A fővárost se a kormányhivatal, se az államtitkár nem tájékoztatták jogértelmezési álláspontjukról – tudta meg a hvg.hu az önkormányzattól. Kiss Ambrus legközelebb március 1-én ül tárgyalóasztalhoz a taxisok képviselőivel, akik ekkor javaslatot tehetnek a kért emelés mértékére. Ha sikerül megegyezni, az emelésről legkorábban márciusi ülésén dönthet a közgyűlés.
Karácsony Gergely a Facebook-posztban azt írta, „változott a helyzet azzal, hogy a kormány mostantól engedélyezi a taxis díjak emelését”. Ez azonban technikailag nincs így, a kormány nem engedélyezett semmit, a minisztériumi jogértelmezés szerint a közgyűlésnek a taxis díjak emelésére eddig is lett volna lehetősége.
Ugyanakkor Metál Zoltán, az Országos Taxis Szövetség (OTSZ) elnöke már novemberben arról beszélt, hogy jogértelmezési vita van a felek között, és indítványozták, hogy kérjenek közösen állásfoglalást a kormányhivataltól.