A portál szerint Kelet-Európa egyik legnagyobb kockázatitőke-befektetője lett a magyar állam.
A magyar állam tulajdonában lévő Hiventures Zrt.-t Kelet-Európa egyik legaktívabb és legjelentősebb kockázatitőke-befektetőjeként tartják számon – írta meg a G7. Az ilyen társulások induló, de nagy potenciált ígérő cégekbe szállnak be.
Az egyik legrészletesebb startup adatbázis, a Dealroom adatai szerint a Hiventures 175 befektetést hajtott végre 2020 novemberéig. Egy másik ilyen adatsor szerint, mely a Crunchbase oldaláról hívható le, a cég 583 befektetéshez köthető. Ők azonban máshogy számolnak, ha ugyanis egy társaságnak többször is adtak pénzt, akkor azt mindig külön befektetésként jelölik meg. A Hiventures ezzel szemben 240 céget sorol fel a weboldalán, ebből 140 úgynevezett inkubációs, 57 magvető, 43 pedig növekedési befektetés.
A G7 azt írja, a Hiventures 2017-től indult el az alapjaival, és közvetítők nélkül kezdett jelentős befektetésekbe. A társaság uniós forrásokat is kezel, de ennél is érdekesebb, hogy
a zrt. a 143 milliárd forint kihelyezhető forrásból 2021 augusztusáig 50,5 milliárdot helyezett ki.
A portál kiemeli, annak ellenére, hogy az adófizetői pénzekkel gazdálkodnak, pontos elszámolást már nem találni a költésekről, még éves beszámolók szintjén sem. A cikk szerint jó példa erre a Divat & Design tőkealap, melyről az MNB közzétételi rendszerében egyetlen dokumentum lelhető fel: az, ami létrehozza. Ám abból is minden ki van takarva.
A portál ezzel kapcsolatban azt is írja, hogy
startup körökben Orbán Viktor miniszterelnök legidősebb lányához, Orbán Ráhelhez kötik az alap ötletét, és ezt a tippet erősíti az is, hogy hozzá kapcsolódik a kísértetiesen hasonló nevű Divat & Design Ügynökség is”.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.