November végén, december első napjaiban vágják a karácsonyfának termesztett fenyők nagy részét Somogy, Zala és Vas megye dimbes-dombos tájain. Nagy- és kistermelőknél egyaránt hatalmas ilyenkor a pörgés, néhány hét alatt kell letermelni a mostanra piacérett karácsonyfamennyiséget. Nézze meg, hogyan termelik, gondozzák, majd takarítják be a fenyőt, és mitől lesz egy karácsonyfa szép, tömött és formás!
És ami nem fért bele a videóba: a kistermelők általában azzal igyekeznek előnyhöz jutni, hogy a lehető legkésőbb vágják ki a fákat, vagyis frissebb lehet a fenyő, igaz, többnyire drágább is, hiszen ők kevésbé költséghatékonyan termelnek.
A hazai nagyüzemi termelők exportálják is a fákat, Olaszország az egyik fontos felvevőpiac, ide jellemzően földlabdásokat szállítanak - úgy tovább marad zöld a melegebb éghajlaton is.
Ha pedig már megvettük a vágott karácsonyfát, akkor a következőkre érdemes odafigyelni, hogy ne száradjon el túl hamar, és hulljon le - legalábbis az ezüst és a lucfenyő - lombja:
- tároljuk hűvös helyen, amíg fel nem díszítettük,
- ha bevisszük a lakásba, lehetőleg hűvösebb helyet találjunk neki,
- a padlófűtés megviseli,
- állítsuk vizes edénybe.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.