Az elkobzott bútorokat nem semmisítik meg, közérdekű célra hasznosítják őket.
A nemzetközi IKEA-csoport belső vizsgálata szerint egyik kínai beszállítójuktól hamis tanúsítvánnyal rendelkező, tisztázatlan, vélhetően orosz eredetű fabútorok kerültek az áruházakba több tagállamban. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) közleménye szerint Magyarországra is kerültek ilyenek, szám szerint 272 darab, ezeket lefoglalták.
A Nébih a vizsgálat során az elkobzott bútorokat megvizsgálta. Többek között laboratóriumi szakembereik sugárzásmérést is végeztek, mely során mindent rendben találtak.
A hivatal – az áruházzal egyetértésben és annak támogatásával – megsemmisítés helyett azonban közérdekű célra hasznosítja az elkobzott bútorokat. A forgalmazásból kivont termékekre helyi önkormányzatok, közhasznú szervezetek, továbbá egyházak, egyházi jogi személyek pályázhatnak november 30-tól a Nébih oldalán. A felsorolás szerint a bútorok között van törölközőállvány, mosdóállvány, zsúrkocsi és pad is.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.