Aki új lakás vásárlása helyett szeretné felújítani a régit, nem biztos, hogy sokkal olcsóbban jön majd ki. A fa- és vashiány mellett a többi építkezési termék ára is folyamatosan növekszik, a mesteremberek fél év alatt akár 25 százalékot is emeltek a munkadíjukon, a bútoriparban pedig a szállítmányozási problémák miatt folyamatosak a késések és a termékhiányok.
Amikor arról érkezik a hír, hogy kilenc éve nem látott szintre, 6,5 százalékosra nőtt az infláció, a legtöbbeknek elsőre az üzemanyagárak drágulása jut eszébe, majd az élelmiszereké. De ehhez fogható az a drágulás is, amivel az ember akkor szembesül, ha bútorokat vásárolna, netán szeretné felújítani a lakását. A lakás javításához és karbantartásához szükséges termékek átlagosan 13,9 százalékkal lettek drágábbak, mint egy éve, az alkatrészek, szerszámok pedig 8,2 százalékkal. A KSH adatai szerint a barkácskellékek 7,8 százalékkal drágultak.
Aki nem saját maga szeretne a lakása karbantartásával foglalkozni, hanem fizetne érte másnak, az is mélyen a zsebébe nyúlhat, az ilyen szolgáltatások ára átlagosan 13,8 százalékkal drágább, mint egy évvel ezelőtt. A háztartási berendezések javítása 9,1 százalékkal drágult.
Egy társasházi karbantartással foglalkozó egyéni vállalkozó szerint
vannak olyan termékek, ahol 10 százalékot emelnek a kereskedők minden egyes héten.
„Az elmúlt hónap kifejezetten rossz volt ilyen szempontból, a vezetékek meg a kaputelefonok árai nagyon elszálltak. Ezzel párhuzamosan én is folyamatosan emelem az áraimat, így tudom megközelítőleg ugyanazt az összeget hazavinni. A kiszállási díjat a benzinárak miatt 9 500-ról 11 000-re emeltem, bár a befagyasztott üzemanyagárak kapcsán ezt most lehet csökkentem, de a régi árra nem fogok tudni visszamenni. Ha elérjük az 1000 forintos benzint, majd 20 000 forint lesz a kiszállási díj.”
A vállalkozó 25 százalékkal emelte munkadíját az elmúlt fél évben. Mivel a villanyszerelési és egyéb karbantartási munkákra nehéz mesterembert találni, nem szoktak reklamálni a megbízói a költségek miatt – mondta el. Alapanyaghiány ezen a területen ritkán van, ráadásul a hiánycikkeket ki lehet váltani más gyártók termékeivel. „A legnagyobb baj a drágulásban, hogy katás vállalkozóként az emelések miatt lassan ki fog futni a keretem (a katáról rendelkező törvényben szabott összeghatárt, ameddig ez az adózási forma választható – a szerk.). Szóval, ha ez így megy tovább, nem tudom, mi lesz, mert az egész családot nem akarom betenni a katába. Lehet, hogy cégformát kell váltani, de ha kft.-t csinálnék, annyit kellene emelni az árakon, hogy már nem érné meg, és valószínűleg a vevők sem alkalmaznának tovább” – fejtegette a vállalkozó lapunknak.
„A munkadíjamban idén 10 százalékot emeltem, és januártól ráteszek még 10 százalékot, nagyrészt az üzemanyagárak drágulása miatt” – magyarázta egy épületgépész a hvg.hu-nak. Az alapanyaghiány a fűtőberendezéseket is sújtja, megszólalónk szerint a Fan Coil ventilátoros radiátorokat a chiphiány miatt egyre nehezebb beszerezni, illetve a PVC-csöveknél és a golyós csapoknál is vannak időszakos készlethiányok. A vállalkozó elmondása alapján a víz, fűtés, gáz és klíma szereléshez szükséges alapanyagok bár folyamatosan drágulnak, nem olyan mértékben, mint a fa vagy a vas. A keresletben nem tapasztalt különösebb növekedést, bár a kevés szakember miatt egyébként is féléves várólistákkal dolgoznak a vállalkozók, és az még jó időnek számít. A munkadíjat tudják fél évre előre garantálni, de az alapanyagárakat csak a munka megkezdésekor látják pontosan. „A vízvezeték- vagy fűtésproblémáknál a nagy alapanyag-drágulásoknál sem mondják azt a vevők, hogy akkor inkább nem csináltatjuk meg, hanem kifizetik, aztán maximum lemondják a festőt.”
Szobafestő-mázoló megszólalónk megerősítette ezt a gondolatot: „Én semmit nem emeltem a munkabéremben az elmúlt egy évben, mert nem tehettem meg. Szerencsére az alapanyagok sem drágultak sokat, szóval még így is van profitom. Ha megemelném a béremet az üzemanyag drágulása miatt, akkor az ügyfelek nem alkalmaznának, hanem inkább megcsinálnák maguk a munkát.”
Az árak itt nem szálltak el vészesen, de nyilván minden festékbolt más. A legnagyobb emelés 10–15 százalék volt az elmúlt időszakban, illetve az eddig 25 kilós gipszet most már 20 kilós kiszerelésben árulják, 10 százalékkal drágábban. „Tavaly 6–7 ezer forint között volt egy normális festék, most 8–9 ezer között van.”
A többi munkálat extra költségét a burkolókon és a festőkön spórolják meg az emberek, illetve alkudozni is ennél a két szakmánál szoktak. A csekély áremelkedés miatt a családi házaknál hosszabb távra is tudnak árajánlatot adni, mert egy újabb emelés nem jelent akkora profitveszteséget a kevés alapanyag miatt. Társasházaknál viszont, ahol azért nagyobb az anyagköltség, most egy hónapra terveznek, míg régebben fél évig tudták tartani az árakat. Ezeknél a nagyobb projekteknél a kisebb alapanyagár-emelkedések is érződnek, ezért nem tudnak már hosszabb távra árat garantálni. Bár a festőknél nincsen alapanyaghiány, a többi szakmánál tapasztalható problémák ezekre a munkákra is kihatással vannak, a bizonytalanságok miatt nehezen tudnak tervezni mert az áremelések kapcsán folyamatosan csúsznak a felújítások.
Bár a statisztikák szerint mindenki felújításba fogott, a megkérdezett mesteremberek nem tapasztaltak változást a megbízások mennyiségében.
A drágulás nem csak a nagyobb felújításokat érinti
A lakberendezési cikkek ára is folyamatosan emelkedik, amit szállítmányozási problémák tetőznek. Októberben az egy évvel korábbihoz képest a szobabútorok 12,5 százalékkal drágultak, a konyhai és egyéb bútorok 12,7 százalékkal. Egy szekrénysor például sok tízezer forinttal, akár 25 százalékkal is többe kerülhet.
Az IKEA próbálja tartani a jelenlegi árait az emelkedő fuvarköltség és nyersanyagárak mellett, de már nem tud biztos árakat garantálni – mondták el lapunk kérdésére. „Mindent megteszünk annak érdekében, hogy az árainkat a lehető legstabilabban tartsuk, de egyelőre nehéz megmondanunk, hogy a globális hatások hogyan fogják befolyásolni az elkövetkező hónapokat.” A cég szállítmányozási problémákkal és a chiphiánnyal is küzd, ami miatt pár száz terméknél késések és hiányok vannak. Azokat a termékeket, amelyeknek hosszú távon kérdéses az elérhetősége, inkább végleg kiveszik a kínálatból. A nyersanyagfa-ellátásra viszont itt nincsen panasz.
A JYSK termékeinek nagy része még az alapanyagárak és a szállítási költségek emelkedése előtt készült, ezért rövid távon nem emelnek, de hosszú távon elkerülhetetlen lesz – tájékoztatta a lánc a hvg.hu-t. A jövő évi költségvetésükben az áramköltség, az üzletek kivilágítása és a klíma miatt 100–200 millió forint pluszkiadást fog jelenteni. A fahiány miatt náluk akadozik a bútorgyártás, szállítás terén pedig a konténerhiány, sofőrhiány és az emelkedő üzemanyagárak is befolyásolni fogják a bútorárakat, bár a konténeres szállítás feltételei egyelőre adottak. Ezenkívül cég 65 üzletre kiterjedő felújítási programját akasztotta meg az, hogy az üzletberendezés-gyártók acélellátási gondokkal küzdenek. Sok kerti bútoruk a Távol-Keleten készül, ezért a jövő nyári kollekció gyártása nagyban függ az adott országban érvényes Covid-szabályoktól és lezárásoktól. Elmondásuk alapján „ezeknek a termékeknek a sorsa egyelőre kétséges”.
A berendezések esetében csupa olyan termékről, szolgáltatásról van szó, amely még az egyébként sem alacsony inflációs átlagnál is magasabb. Ehhez képest, ha valaki a lakása berendezéséhez hűtőt, fagyasztót venne, annak az 5,3 százalékos drágulása még lefelé is húzza az inflációt, ahogy a szőnyegek, függönyök 4,7, konyhai felszerelések 3,2, vagy épp a mosó- és mosogatógépek 3,8 százalékos áremelkedése, valamint a furcsa módon egy kategóriában számolt porszívók és klímaberendezések 3,2 százalékos drágulása is.
De mennyire fontos tételek ezek az összes kiadásunk szempontjából? A KSH súlyozása alapján együtt a teljes inflációs szám 5,1 százalékát jelentik, ami első ránézésre alacsonynak tűnhet, de máris jobban megérthető, mennyire fontosak, ha hozzátesszük, hogy szintén 5,1 százalékos a súlya a húsáruknak, de még a háztartási energia és a benzin is alig haladja meg, azok 5,9–5,9 százalékos súllyal szerepelnek.