Vállalkozás Lengyel Miklós 2021. november. 27. 07:20

A műtrágya árának robbanása is drágítja az élelmiszereket szerte a világon

Globális hiány alakult ki nitrogén műtrágyából - írja a Reuters hírügynökség. A legnagyobb exportőrök, Oroszország, Kína és Törökország a saját piacukat látják el, emiatt van hiány és áremelkedés a globális piacokon.

Átlagosan 80 százalékkal nőttek az árak egyetlen év alatt a nitrogén műtrágya piacán az Argus Media szerint. 53 milliárd dolláros globális piacról van szó, amely dinamikusa növekszik. Pontosabban csak az árak nőnek, mert műtrágyából hiány van. Ezért már az amerikai farmerek is aggódnak.

Mindez összefügg az energiaválsággal, hiszen a műtrágya alapja földgáz. Emiatt sok helyen a gazdák halogatják a műtrágyavásárlást abban a reményben, hogy jövőre olcsóbb lesz. Valószínűleg tévednek. Legalábbis az amerikai agrárkereskedők szövetsége így gondolja. Vezérigazgatójuk szerint Észak-Amerikában a farmerek jövő tavasszal rohamot indítanak majd a nitrogén műtrágyákért, és akkor veszik észre, hogy nincs elég. Amit viszont meg tudnak szerezni, az méregdrága lesz.

Jelenleg van elegendő készlet, de a farmerek kivárnak a magas árak miatt. Csakhogy azok megmaradnak. Az egyik legnagyobb amerikai műtrágyagyár, a CF Industries szerint magasan maradnak az árak a jövő évben mindvégig, és csak 2023-ban lehet a helyzet javulására számítani.

A norvég Yara műtrágya gyár szerint a világon még éhínség is kialakulhat annak következtében, hogy a műtrágyaár emelkedése olyan növekedést okoz az élelmiszer piacon, amelyet a lakosság egy része nem tud megfizetni a fejlődő világban.

Máris 10 éves csúcson vannak az élelmiszerárak - erre figyelmeztet az ENSZ mezőgazdasági és élelmiszer szervezete. A búza ára négy hónapja folyamatosan emelkedik. Ennek fő oka az, hogy gyenge volt a termés a fő exportőr államokban, USA, Kanada, Oroszország. A növényi olaj ára is minden rekordot megdöntött.

A Fao szerint amúgy is nagy probléma az emberiség szegényebb felének élelmezése, de az áremelkedés miatt további egymilliárd ember kerülhet olyan helyzetbe, hogy nem ehet eleget. Afganisztánban például 1 millió gyereket fenyeget az éhezés. Már előfordul, hogy a lány csecsemőket "férjhez adják", hogy így mentsék meg őket és a családot az éhhaláltól Afganisztánban.

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. december. 03. 20:00

„Kib*szott okos vagyok!” – így döntötték be Jeffrey Skilling könyvelési trükkjei a világ egyik legnagyobb cégbirodalmát

Az 1985-ben alakult Enron tizenöt év alatt Amerika ötödik legnagyobb vállalatává nőtt százmilliárd dollár feletti forgalommal, a „nyereségességének pedig nincsenek határai, csak ha te állítod fel azokat” – vélték a vezetők. A hihetetlen eredmények kulcsfigurája Jeffrey Skilling – a vállalat egykori tanácsadójából lett vezérigazgató –, aki kreatív pénzügyi ötleteivel a világ egyik legnagyobb vállalati sikerét, majd végül csődjét hozta össze. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.