Vállalkozás hvg.hu 2021. november. 18. 08:59

Orbán augusztusban megtiltotta, hogy sztrájkoljanak, azóta is lassítják a gépeket a légi irányítók

Többeknél máig tart a forgalomlassító ellenállás.

Hivatalosan máig nem ért véget a légi forgalmi irányítók augusztusban kezdődött forgalomlassító ellenállása, ami egy sajátos válaszreakció a kormány velük kapcsolatos döntésére – írta meg a Népszava csütörtökön.

A cikkben felidézik, hogy a Control Magyar Légiforgalmi Irányítók Szakszervezete idén júliusban készült sztrájkra, mert a munkáltatójukkal, a HungaroControllal megrekedtek a bértárgyalások. Ennek következményeként megállapodás sem született a hároméves bércsomagról. A kormány aztán erre válaszul, augusztusban, a vészhelyzetre hivatkozva, lehetetlenné tette, hogy a dolgozók sztrájkoljanak. Ekkor kezdődött a szabálykövető magatartás melletti munkalassítás a légi irányítóknál. Ez azt jelenti, hogy a biztonsági előírásokat ugyanúgy figyelembe veszik a dolgozók,

ám hosszabb útvonalakat használnak.

A Népszava hozzáteszi, hogy ezt a módszert általában akkor szokták alkalmazni, amikor a főváros felett túlságosan megtelik a légtér.

A napilap beszélt egy munkatárssal, aki elmondta, hogy szeptemberben kiküldte az új munkaszerződésüket, ami határozatlan időre szólt, és tartalmaz valamennyi béremelést. A kollektív, három évre szóló, a szakszervezetek által kezdeményezett bérmegállapodásról azonban továbbra sem akarnak lemondani, és a vészhelyzet elmúltával akár újból készek sztrájkolni.

A munkatárs azt is megosztotta, hogy ugyan a magyar átlaghoz képest jól keresnek (a fizetésük egy-, illetve kétmillió forint körül mozog), de az uniós átlag így is magasabb: van, ahol háromszor ennyit kapnak a légi irányítók.

A Népszava szerint a HungaroControl egy tízéves tanulmányi szerződéssel magához is láncolja az embereket, hiszen a képzésük 40-60 milliós költségét ennyi idő alatt kell törleszteniük. Ha a munkatársak pedig felmondanak, egy összegben kell visszafizetniük a tandíjat.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

Világ Németh András 2024. november. 30. 12:30

Így halnak meg Oroszországban a semmiért az észak-koreai katonák

Amerikai illetékesek is megerősítették, hogy észak-koreaiak is voltak azok között a katonák között, akik a napokban az oroszországi Kurszk térségében életüket vesztették egy brit manőverező robotgépekkel végrehajtott ukrán támadásban. Közben az is kiderült, hogy a Putyin segítségére vezényelt távol-keleti katonák zsoldja leginkább Kim Dzsong Un diktátort és környezetét gazdagítja.