Vállalkozás hvg.hu 2021. október. 19. 11:20

2022 novemberében nyithat újra a Rác fürdő

A tíz éve üresen álló épület és a hozzá tartozó szálloda a Demszky–Tarlós-átállás áldozata lett. Májusban került vissza a fővároshoz. 2,5 milliárd forint lenne rendbe szedni, nagy kérdés, miből sikerül ezt a pénzt összeszedni.

Megkezdődött a műszaki állapotfelmérés a Gellért-hegy lábánál található Rác fürdőben és a hozzá tartozó szállodában, és ha minden jól alakul, 2,5 milliárdból, akár jövő novemberre is rendbe lehet hozni a 2010-ben elkészült, de azóta gyakorlatilag érintetlen épületegyüttest – írja a Népszava.

A vizsgálatokat a mostani tulajdonos fővárosi önkormányzati cég, a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. (BGYH) végzi el, ezután tesz majd javaslatot a beruházás részleteiről a városvezetésnek.

A török kori fürdő felújítását még 2002-ben a Demszky Gábor vezette főváros kezdte el, pénz híján viszont végül egy magáncég, a Rác Nosztalgia Kft. égisze alatt kezdődött meg a beruházás és a szállodaépítés, amelyhez Budapest csak a telket adta. A 16 ezer négyzetméteres komplexum 2005 és 2010 között készült el, a Tarlós István által átvett városvezetés viszont nem kért belőle: a fürdő nem nyílt meg, a magáncéget perre vitték, a Fejlesztési Bank ezután visszavonta a nekik adott hitelajánlatot, Budapest alacsony áron visszavásárolta az egészet, majd a magáncéget felszámolták.

A fürdőt és a szállodát idén májusban vette meg a BGYH azzal az ígérettel, hogy mielőbb megnyitják a budapestiek előtt. Bár az aukción sikerült az önkormányzati cég 7,4 milliárdos büdzséjénél olcsóbban, alig 5,1 milliárdért megszerezni a Rác fürdőt, a fennmaradó összeg nem lesz elég a felújításokhoz, így uniós pénzekben reménykedhet Budapest – de ez még a kormányváltástól is függhet. A szálloda üzemeltetéséhez piaci szereplőt keresnek.

hvg360 Nemes Nikolett 2025. február. 15. 19:30

„Tudom, hogy nagyon fáj, de tartson még ki egy kicsit”– a kórházba belépve a méltóságukat is leteszik a küszöbön

Az egészségügyben számtalan módon sérülhet a méltóság, egy-egy empátiát kifejező gesztus ugyanakkor csodát tesz. Hogyan lehetne humánusabbá tenni az ellátást? Miért nehéz az egészségügyben dolgozóknak túllátniuk azon, hogy a páciens nem elvégzendő feladatok halmaza, hanem ember? Hogyan lehet a demens betegeket is segíteni a méltóságuk megőrzésében? És mit várunk el a haldoklótól? Sipőcz Diána kulturális antropológussal és Zsák Éva tanatológussal, a Méltóságért Alapítvány munkatársaival ezekről beszélgettünk.