Egy 438 hektáros kiskunlacházi és délágyházi területről szóló rendelkezéssel egészült ki a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű ügyek listája.
Egy kormánydöntéssel több mint 250 kiskunlacházi és délágyházi ingatlant emeltek ki az országos, valamint a helyi építési és egyéb hatósági szabályozás hatálya alól – írja a Népszava. Az egyedi rendelkezéssel az ország egyik legnagyobb kavics- és homokbányájának ígérkező, több mint 438 hektáros terület teljes egészét „építési hellyé” nyilvánították. A lap ezt idézi a rendeletből:
A beruházással érintett ingatlanok (…) területein ásványi nyersanyag kitermelésére és feldolgozására, humusz és meddő depónia elhelyezésére, bányászati hulladék kezelésére, valamint járulékos tevékenységet kiszolgáló területek és építmények létesíthetőek.
A környezetvédelmi hatósági engedélyeztetési procedúrája is lényegesen egyszerűbbé és gyorsabbá vált, ami a Népszava szerint azért is fontos, mert a területen korábban bányászati jogot szerző cégnek végül azért nem sikerült bányát nyitnia, mert – környezetvédők fellépése miatt – nem tudta megszerezni a törvényben meghatározott öt év alatt a szükséges engedélyeket. A cég a német tulajdonú Duna-Dráva Cement (DDC) leányvállalata volt, és – mint a Népszava felidézi – a bányászati jogot annak lejárta előtt megpróbálták átjátszani a Hódút Freeway Kft.-nek, amely a Szijj László érdekeltségbe tartozó Duna Aszfalt tulajdonában van. Ez azonban megakadt a bányafelügyeleten.
A DDC-re utalt a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) is egy június végi közleményben. A GVH ekkor azt írta, az építőipari alapanyagok drágulása miatt már tavaly eljárást indítottak a hazai cementpiac három legjelentősebb szereplőjével – köztük a DDC-vel – szemben, valamint így fogalmaztak:
Elérkezett az idő egy nemzeti stratégia megalkotására a fontos bányászati nyersanyagok kitermelésével és hasznosításával kapcsolatban.
Az említett terület kitermelési jogát a lap szerint legutóbb a Bayer Construct cégcsoporthoz tartozó Kvarchomok Kft. nyerte el. A cég tulajdonosaként Balázs Attilát nevezik meg, akiről például azt írják, egy időben egyszerre volt tulajdonrésze Tiborcz Istvánnal az Appeninn Holding Nyrt.-ben. Balázs Mészáros Lőrinc részvénypakettjét vette meg.
Nagyon úgy tűnik, tényleg csak most csodálkozott rá a kormány arra, hogy nőnek az építőipari árak
Azt ugyanakkor nem ismerik el, hogy bármi közük lenne hozzá, viszont most már gyors válaszreakciót ígérnek.