Sokkal jobb volt a turizmus helyzete idén májusban, mint egy évvel korábban, de a válság előtti szinttől jócskán elmarad.
Enyhén szólva is döcögős volt az újraindulás a magyar turizmus számára májusban. Pedig ez volt az a hónap, amelynek a legelején – amikor a nagy Pfizer-roham hatására meglett a négymillió beoltott – a védettségi igazolvánnyal rendelkezők és a gyerekeik már újra mehettek szálláshelyekre. A Központi Statisztikai Hivatal most adta ki a számokat: májusban csak az egy évvel korábbihoz viszonyítva jó a helyzet – 2020 májusához képest, amikor szinte teljes volt a leállás, háromszorosára nőtt a vendégéjszakák száma –, a 2019. májusitól azonban 75 százalékkal elmarad.
Jól látszik a számokon, hogy a külföldi turisták még elmaradtak:
idén májusban 522 ezer vendégéjszakát töltöttek el a szálláshelyeken a magyarok, 125 ezret a külföldiek.
Egy éve ilyenkor a magyar turisták vendégéjszakáinak száma még csak 186 ezer volt, a külföldieké pedig csupán 25 ezer. Ehhez képest nem nehéz óriási növekedést elérni, többet elmond, hogy 2019 májusában 1,4 millió, illetve 1,2 millió volt a két szám.
Idén májusban 1945 kereskedelmi szálláshely működött – két éve ilyenkor 3077, 2020 májusában 1763 szálláshely volt nyitva a hónap legalább egy részében.
Az év első öt hónapjában összesen 68 százalékkal volt alacsonyabb a vendégéjszakák száma, mint 2020 elején – ezt nagyrészt az magyarázza, hogy 2020 januárja és februárja kiugróan jó időszak volt a magyar turizmusban, még a járvány kezdete előtt, tehát abban az évben legalább két jó hónap volt, idén pedig májusig egy sem.