Nem szavaznak a képviselők arról, hogy a vízparti fejlesztések ne menjenek szembe a természeti és a közösségi érdekekkel.
A hat, Magyarország nagy tavainak védelmére szerveződött csoportból álló Nagy Tavak Koalíció 2021 márciusában országgyűlési határozati javaslatot alkotott meg a tavak védelmére. A javaslatot Kocsis-Cake Olivio, a Párbeszéd politikusa terjesztette változtatás nélkül a parlament elé. A Fenntartható fejlődés bizottság csütörtökön tárgyalta, hogy az Országgyűlés napirendjére tűzze-e, végül az a döntés született, hogy nem kerülhet a honatyák elé.
Nagyon elszomorít a mai szavazás eredménye, ami azt mutatja, hogy a jelenlévő országgyűlési képviselők többsége sajnos nem tekinti fontosnak vizes élőhelyeink védelmét, és nem látják, hogy a jelenlegi jogszabályok lehetőséget adnak arra, hogy tavaink beépítése folytatódjon, és természetességük tovább csökkenjen”
– mondta a szavazást követő sajtótájékoztatón Kun Zoltán, természetvédelmi szakértő, a Fertő Tó Barátai Egyesület tagja.
„Ne ringassa senki magát abba a hitbe, hogy az ő életére mindezek nem lesznek hatással. Mindannyiunkat, gyerekeinket, unokáinkat is érinteni fogja, ha hagyjuk, hogy a táplálékunkat, tiszta vizeinket, levegőnket biztosító élővilágot, kevesek gazdagodását szolgáló beruházásokkal örökre tönkretegyék” – jelentette ki Rodics Katalin, a Greenpeace Magyarország Egyesület szakértője.
Jelezték, a Nagy Tavak Koalíció a döntés ellenére tovább harcol. Szeretnék elérni, hogy a magyarországi vízparti fejlesztéseknél a természeti és a közösségi szempontokat helyeznék a döntéshozók előtérbe, és ezek a beruházások a jövő nemzedékek előtt is vállalhatóak lesznek. Emlékeztettek, hogy az utóbbi időben gombamód szaporodnak a tavainkat, tópartjainkat érintő, az ottani ökoszisztémát károsító magán-, önkormányzati és állami beruházások.
Még kevesebb maradhat az önkormányzatok önállóságából, még erősebb lesz az állam
Rendelettel semmisítheti meg a kormány az önkormányzatok településfejlesztési terveit. A hivatkozási alap, nem túl sok fantáziával, a tömeges migráció.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.