Az állami segítség bértámogatásban és járulékmentességben merült ki, miközben a legnagyobb irodák 8–16 milliárd forintos forgalomcsökkenést szenvedtek el.
Bár a nagyobb csődhullámot elkerülték az utazási irodák a koronavírus alatt, nem az állami támogatásokon múlt a túlélés, ugyanis a milliárdos visszaesésekhez viszonyítva nem kaptak túl nagy állami segítséget – írja az mfor.hu. A bértámogatás és a járulékmentesség őket is érintette, a munkájukat vesztett vidéki idegenvezetőket azonban legfeljebb egymillió forinttal segítette ki a Magyar Turisztikai Ügynökség.
Az mfor.hu két céges beszámolót is idéz: az OTP Travel Kft. 16 milliárd forintos kiesést könyvelhetett el: a 2019-es 20,7 milliárd forintos forgalom 2020-ban 4,7 milliárd forintra zuhant vissza (77 százalékos esés), a dán hátterű Weco-Travel pedig 80 százalékos visszaesést hozott össze (2 milliárd forint árbevétel mellett 133 millió forint veszteség).
A társaságnak meg kellett válnia a dolgozói 45 százalékától, és 25–50 százalékos béremelést kellett bevezetnie, illetve felmondta egyik irodáját is. Állami támogatást csak bértámogatás és járulékmentesség formájában kaptak.
A két beszámoló alapján a legnagyobb irodák 8–16 milliárd forintos forgalomcsökkenést szenvedtek el, ez nagyobb, mint például a Budapest Park szórakozóhely kiesése, ahol a 4,2 milliárd forintos forgalomból lett 370 millió.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.