Vállalkozás hvg.hu 2021. április. 22. 12:26

A jegybankelnök fia, Matolcsy Ádám cégétől kerülhettek bútorok a jegybank új épületébe

A Népszava birtokába jutott fotókon látszik az egyik teherautón lévő Balaton Bútor Kft. felirat.

A végéhez közeledik a fővárosi Széll Kálmán téren álló egykori Postapalota felújítása, amit a Népszava szerint az is erősíteni látszik, hogy elkezdődött az ingatlan bebútorozása. Az épülethez ráadásul olyan teherautók érkeztek, melyek egyikén cikkük szerint jól kivehető volt a Balaton Bútor Kft. felirat.

A veszprémi székhelyű vállalkozás Matolcsy Ádám érdekeltsége, míg a Postapalota épületét az apja, a Matolcsy György vezette Magyar Nemzeti Bank (MNB) birtokolja.

A Népszava megjegyzi, hogy a kisebbik Matolcsy néhány éve még arról beszélt az egyik kormányközeli újságnak, hogy a „színre lépésemet követően próbáltunk odafigyelni arra, ne induljunk olyan közbeszerzésen, amely miatt támadható a Matolcsy név. Éppen azért nem koncentráltunk a belföldi piacra, termékeink nyolcvan százaléka exportra ment.”

A lap most megkérdezte Matolcsy Ádámot, aki nem cáfolta, hogy az ő bútoraik kerültek a Buda Palotába, de hangsúlyozta, tartja magát korábbi nyilatkozatához.

Eszerint „a Balaton Bútor Kft. nem indul olyan közbeszerzésen, ahol a kiíró a Magyar Nemzeti Bank vagy annak bármilyen leányvállalata”. Ugyanakkor hozzátette, hogy a gyár „partnerei közt is szerepel kereskedő, viszonteladó, aki továbbértékesítheti a termékeinket, de ennek utóéletét cégünk nem követi nyomon”.

A cikkben kitérnek arra is, hogy az épület felújítását az MNB tulajdonában álló MNB-Ingatlan Kft. fogja össze, a Közbeszerzési Döntőbizottság pedig a közbeszerzési törvény hatálya alá nem tartozó állami tulajdonú cégnek minősítette korábban az MNB-Ingatlan jogelődjét. Az MNB-Ingatlan a Raw Development Kft.-t bízta meg a kivitelezéssel.

Az MNB-Ingatlan azt közölte a Népszavával, hogy „nincs, és nem is lehet ráhatása”, hogy a részfeladatokat kivel végezteti el az ingatlan teljes bútorozását 2,484 milliárd forintért vállaló Raw Development.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.