60 milliárd forintról 23 milliárdra esett az Erste adózás utáni nyeresége egy év alatt, a banknál összességében úgy látják, rosszabb volt az év, mint amire 2020 januárjában számítottak, de jobb, mint amitől a járvány első heteiben féltek. A vállalatok sokkal kevesebb hitelt vettek fel, a lakossági hitelezés a babaváró hitel miatt csak minimálisan esett vissza. A bank vezetői arról is beszéltek, remélik, hogy a járványügyi szigorítás alatt a bankfiókok nyitva tarthatnak.
22,95 milliárd forint adózás utáni eredményt ért el az Erste 2020-ban – mutatta be a cég eredményeit Jelasity Radován elnök-vezérigazgató. Ez jelentős csökkenés a 2019-es 60,4 milliárd forinthoz képest, de máris jobbnak tűnik a helyzet, ha hozzátesszük: a működési eredmény minimálisan még nőtt is, 78,7 milliárd forintról 79,6 milliárdra, de a járvány negatív hatásainak kezelésére tartalékot képeztek, a pénzügyi eszközök értékvesztése között számolják el a kockázati költségként elkülönített 27,4 milliárd forintot.
A vállalatok sokkal kevesebb új hitelt vettek fel, a 2019-es 244 helyett csak 170 milliárdnyit (ez 31 százalékos zuhanás), a lakossági hitelek kihelyezése viszont csak minimálisan, 3 százalékkal csökkent. A hitelállomány ennek ellenére 12,6 százalékkal nőtt, ennek a fő oka az, hogy a moratórium miatt kevesebbet kellett visszafizetni.
A bank arra számít, hogy idén tovább nőhet a nem teljesítő hitelek aránya, ahogy a hitelmoratórium véget ér, a mostani szabály szerint július 1-jén.
Szabados Richárd, a bank vállalati üzletágának vezetője ezt úgy foglalta össze:
„rosszabb eredményt értünk el, mint amit 2020 januárjában gondoltunk, de jobbat, mint amit márciusban gondoltunk”.
Azt, hogy mi történt a hitelezésben tavaly, Harmati László, a pénzintézet lakossági területért felelős vezérigazgató-helyettese mutatta be részletesen.
- A lakossági hitelezésben a 3 százalékos csökkenés úgy jött ki, hogy az első negyedévben 83 százalékos növekedést mértek, az az utáni három negyedévben 30, 37, és 20 százalékos visszaesés jött.
- A babaváró hitel azonban ezt kompenzálta: 33 százalékos volt a növekedés 2019-hez képest, az összes fogyasztási hitel több mint fele ez a hitel volt.
- A jelzáloghiteleknél 11 százalékos növekedést mértek, csak a második negyedévben volt minimális visszaesés,
- a 31 százalékos esés pedig mutatja, hogy a járvány és a válság a céges hitelfelvételre volt komoly negatív hatással.
Mivel a sajtótájékoztató közben jelentette be a kormány a március 8-tól érvényes lezárásokat, az Erste vezetői is megkapták a kérdést, mi változás jöhet a bankok működésében, főleg a nyitvatartással. A részletszabályokat a bankvezetők sem ismerik – erről annyit mondtak, ők is csak azt látják egyelőre, amit az újságok megírtak –, de azt elmondták: nagyon remélik, hogy nyitva maradhatnak a bankok, az az eddigi lezárások alatt is bebizonyosodott, hogy szükség van a bankfiókok működtetésére, akkor is, ha szigorúbb járványügyi szabályok mellett kell dolgozni.