Vállalkozás hvg.hu 2021. február. 02. 14:33

Annyi állami támogatást kapott az egyik Laposa-cég, mint az éves árbevétele

Gyanús körülmények közt, ráadásul a cégek méretéhez képest hatalmas állami támogatásokat zsebelt be a Laposa-cégcsoport.

A balatoni vendéglátóhelyek közül Laposa Bence érdekeltségei kapták a legtöbb támogatást a Magyar Turisztikai Ügynökségtől (MTÜ), miközben ő a szervezet tanácsadója, és a hírek szerint ő tett javaslatot a támogatottak névsorára is – írta meg a 24.hu.

A Laposa-érdekeltségek támogatásával azonban nem csak az a baj, hogy gyanús körülmények közt jutottak a pénzhez, hanem az összeg is, amely enyhén szólva vaskosnak tűnik.

Két cég, egy cégcsoport

Technikailag két Laposa-cég kapja a támogatást:

  • Laposa Gasztro Kft.,
  • Laposa Friss Kft.

A Gasztro 71,5 milliót kap a badacsonytomaji „Laposa borterasz teljes körű felújítására”, míg a Friss 71,5 milliót kap a „Friss terasz funkcionális bővítése, szolgáltatáskínálat növelésére”. Nem csak technikai különbségről van szó, ez két külön terasz – azt azért érdemes megjegyezni, hogy a Friss és a Gasztro testvércégek, mindkét kft. a Laposa család tulajdonában álló Laposa Birtok Kft. leányvállalata.

Külön nézve a támogatások összege hatalmas, a Friss 2019-ben 72 millió forintos árbevételt ért el, a megelőző évben pedig 79 millió forintosat, 1,2–1,3 millió forint nyereség mellett (2020 a járvány miatt biztosan gyengébben sikerült). Vagyis az állami támogatás mértéke nagyobb, mint a cég éves árbevétele. A helyzet a Gasztro esetében sem nagyon más, az 2019-ben 120 millió forintos árbevételt könyvelt 14 millió forint nyereséggel.

Sok eszköz egyik cégben sincs, az ingatlanok is a Laposa Birtok Kft.-ben vannak. Apropó Laposa Birtok: az összesen 143 millió forint állami támogatás még a főcég méretéhez képest sem elhanyagolható. A Birtok 2019-ben 446 millió forintos árbevételből ért el 46 millió profitot – a megelőző évek szép növekedése után, 2015-ben még csak 182 millió forint volt az árbevétel és 21 millió a profit.

A bővülésnek persze ára volt, 2019 végére már bő félmilliárd forint adósság halmozódott fel a cégben. A befektetett eszközök értéke (ide könyvelik az ingatlanokat is) 604 millió forint volt – a 173 millió forintos fejlesztési támogatás ehhez képest sem csekély.

Nem ez az első nagy támogatás

Az MTÜ összesen csaknem 1,5 milliárd forint egyedi támogatást ítélt meg a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) a Balatoni Kör és a Stílusos Vidéki Éttermiség (SVÉT) negyven tagjának. A Balaton Kör elnöke pedig nem más, mint Laposa Bence. Laposa a 24.hu szerint egy titkos találkozót szervezett tavaly augusztusban, ahova csak azokat hívta meg, akiket a Balatoni Kör elnökeként érdemesnek tartott az MTÜ pénzosztására, a találkozón az MTÜ képviselői ismertették, hogyan juthatnak a kiválasztottak egyedi támogatáshoz. Ezután novemberben a kiválasztottak kaptak egy levelet, ami után pár nap állt rendelkezésükre a pályázat beadására, majd hamarosan megkapták a támogatási okiratokat.

A cikk megjelenése után Laposa egy közleményt juttatott el a lapnak, melyben arról ír, hogy az egyesület elnöke és teljes elnöksége felajánlotta lemondását, az elnökség ügyvivőként folytatja tovább a munkáját a következő közgyűlésig.

Laposáék ráadásul nem most kaptak először támogatást az MTÜ-től. A Laposa Birtok Kft. 2019-ben 173,2 millió forint állami támogatást kapott a szintén a cégcsoport tulajdonában levő Hableány panzióra a Magyar Turisztikai Ügynökség Kisfaludy-programjának pályázatán. A borászati cég 2019 nyarára egymilliárd forintból újította fel Badacsony ikonikus éttermének, a Hableánynak az épületét, ahol konferenciáknak is helyet akarnak adni.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.