Vállalkozás MTI / hvg.hu 2021. január. 27. 11:27

Bezár az egykori Pannontej sajtgyár Zalaegerszegen, 83 ember kerül az utcára

A francia tulajdonos szerint évek óta veszteségesen termelt az elavult gépparkú üzem, mert már nem kell a vevőknek az ementáli.

Bezárja zalaegerszegi sajtüzemét a Savencia Fromage & Dairy Hungary Zrt. – a korábbi Pannontej –, veszprémi egységét viszont továbbfejleszteni tervezi. A társaság szerint az átszervezésre az üzletvitel folytonossága, valamint az ellátási lánc biztonsága és fenntarthatósága érdekében van szükség.

A francia tulajdonú cég azt közölte: azért szüntetik meg a gyártást Zalaegerszegen, mert az elmúlt években tartósan veszteségessé vált a piaci körülmények változása miatt, drasztikusan csökkent ugyanis a kereslet az ementáli típusú sajtok iránt. A gyár emellett túlméretezett energetikai rendszerrel üzemel, az elavult gyártási technológia és géppark modernizálásához pedig irreális nagyságú befektetésre lenne szükség.

A zalaegerszegi üzem bezárásával 83 ember állása szűnik meg. A tervek szerint a felmondásokat két ütemben adják át, az elsőket április közepén, a továbbiakat július közepén. A Savencia jelezte: alternatív lehetőségeket is vizsgál, „hogy az átszervezés negatív szociális hatásait a lehető legnagyobb mértékben csökkenthesse”. Néhány dolgozónak például Veszprémben és Répcelakon ajánlottak munkát, igaz, mindkét város több mint 80 kilométerre fekszik a zalai megyeszékhelytől.

Az ATV kereste Zalaegerszeg polgármesterét, Balaicz Zoltánt (Fidesz–KDNP) aki azonban egyelőre nem nyilatkozott. Annyit közölt a csatornával, hogy próbálnak segíteni az elküldött dolgozókon.

A legutóbbi nyilvános cégbeszámoló szerint 2019-ben a Savencia Magyarországon 18,4 milliárd forintos árbevételt ért el, amiből több mint 5,2 milliárd származott exportpiacokról. A Zalaegerszegen, Veszprémben és Répcelakon akkor összesen 581 embert foglalkoztató társaság 916 milliós veszteséget könyvelt el 2019-ben.

(Képünk illusztráció.)

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.