Vállalkozás hvg.hu 2020. december. 08. 11:35

A korlátozások miatt a tavaszi mélypont közelébe esett vissza a hazai turizmus

Októberben a vendégéjszakák majdnem kilenctizedét a belföldi turizmus tette ki a KSH adatai alapján.

A beutazást nehezítő intézkedések hatására októberben 93 százalékkal esett vissza a külföldi turisták száma a tavalyi év azonos időszakához képest – derül ki a KSH kedden közzétett, a kereskedelmi szálláshelyek októberi forgalmára vonatkozó jelentésében. A belföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma is 30 kevesebb volt, mint tavaly ilyenkor.

Így a vendégéjszakák 89 százalékát a belföldi turizmus tette ki októberben.

Bár szeptemberhez képest 26 százalékkal csökkent a belföldi vendégéjszakák száma, az áprilisi mélyponthoz mérten a szezonálisan és a naptárhatással kiigazított adatokon 14-szeres volt a növekedés.

A szálláshelyeken 30 ezer vendég 100 ezer vendégéjszakát töltött el, ennek nagy részét szállodában, de még így is a tizedére csökkent a hotelekben töltött éjszakák száma tavalyhoz képest. A legnagyobb, 80 százalékos visszaesés az üdülőháztelepeken, a kempingekben, a panziókban és a közösségi szálláshelyeken volt. A legnagyobb (98, illetve 95 százalékos) csökkenés a Balaton turisztikai régióját és Budapestet sújtotta.

A hazai turisták is főként szállodában szálltak meg, a legtöbben pedig Észak-Magyarországra és a Balatonra utaztak.

A hazai kereskedelmi szálláshelyek összes bruttó árbevétele folyó áron 67 százalékkal (17 milliárd forintra) esett vissza a KSH adatai alapján.

2020. január–októberben az előző év azonos időszakához képest egyébként a kereskedelmi szálláshelyek 53 százalékkal kevesebb, összesen 13 millió vendégéjszakát regisztráltak. A külföldi vendégek 74, a belföldiek 33 százalékkal kevesebb (3,6 millió, illetve 9,3 millió) vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.