Vállalkozás hvg.hu 2020. október. 13. 12:50

Nyomoz a rendőrség a 166 milliós táti kerékpárút miatt

Vadai Ágnes érdeklődött Polt Péternél, hogy nyomoznak-e a botrányos bicikliút ügyében. A rendőrség természetkárosítás miatt vizsgálja az ügyet és egy új feljelentés is született.

Nyomoz a rendőrség a Tát–Mogyorósbánya–Péliföldszentkereszt kerékpárút építése kapcsán természetkárosítás miatt – derült ki Polt Péter legfőbb ügyész válaszából, ami az ügyészség oldalán jelent meg.

Vadai Ágnes DK-s országgyűlési képviselő azután kereste meg a legfőbb ügyészt, hogy az Átlátszó arról írt, hogy 166 millióból építettek 7 kilométernyi utat bicikliseknek Tátnál, amiből mindössze 781 méter a valódi kerékpárút. A beruházás nagy részét EU-s forrásból valósították meg, a bicikliútról készült, az interneten terjedő fényképeken viszont töredezett, kátyús utakon lévő felfestés látszik.

A kiviteli tervek szerint összesen 1,7 kilométernyi út épült meg, a maradék 5,2 kilométeres szakaszon csak felfestés készült. Ugyanebből a dokumentumból az is kiderült: a klasszikus, csak biciklisek számára használható, frissen épült szakasz mindössze 781 méter.

Vadai az írásbeli kérdésében azt vetette fel, hogy a projekt kivitelezése során az európai uniós támogatás felhasználása valószínűleg "szabálytalanul, törvénysértően, jogellenesen, a megrendelt és vállalt feladattól és céltól eltérően történt."

A képviselő szerint "a szolgáltatás és az ellenszolgáltatás kirívó és egyértelmű értékaránytalansága, a nyilvánvaló túlszámlázás ténye, a nagyösszegű közpénzek szándékosan jogellenes és céltól eltérő felhasználása, egy valójában ténylegesen el sem végzett munka ellenértékének érdemi ellenőrzés nélkül és a jogtalan haszonszerzés célzatával történő kifizetése, valamint az ezen cselekmények eredményeként okozott jelentős összegű károkozás" felveti a csalás gyanúját.

Vadai arra is kitért, hogy "a beruházás engedélyeztetésére, kivitelezésére, ellenőrzése, pénzügyi elszámolására, a megvalósítás teljesítésének igazolására, a forgalomba helyezés engedélyezésére ugyancsak szabálytalanul és jogellenesen került sor", szerinte felmerül a hűtlen kezelés és a hivatali visszaélés gyanúja is.

A DK-s képviselő azt akarta megtudni Polttól többek között, hogy nyomoznak-e az ügyben. A legfőbb ügyész válasza szerint a kerékpárút építésével kapcsolatosan Natura 2000 terület jelentős károsodását okozva elkövetett természetkárosítás bűntette miatt nyomoz a Dorogi Rendőrkapitányság. Polt szerint felmerült, hogy az építkezés során védett növényfajok pusztultak el.

Vadai felvetéseire, miszerint csalás, hűtlen kezelés, illetve hivatali visszaélés történt volna, Polt azt válaszolta, hogy azokat feljelentésként értékelte és továbbította a NAV Közép-dunántúli Regionális Bűnügyi Igazgatóságához.

A kerékpárút építésére tavaly májusban kiírt meghívásos közbeszerzés nyertese a nyergesújfalui Mapex-Bau Kft. lett. A cégről az Átlátszó azt írta, évi 1 milliárdos árbevételt ér el. 2019-ben a Innovációs és Technológiai Minisztériumtól technológiai korszerűsítésére, hatékonyságának növelésére több mint 102 millió forintot kaptak, alig fél évvel korábban pedig 155 millió forintot ítélt meg számukra ugyanaz a tárca.