A járvány okozta kockázat nem múlt el, ezért a jegybank arra kéri a magyarországi biztosítókat, hogy ne osszanak maguknak osztalékot, inkább tartalékoljanak.
Tavasszal egyszer már kérte egyszer a biztosítókat a Magyar Nemzeti Bank (MNB), hogy ne fizessenek osztalékot, és most újra jelezte: a járvány miatt kialakult helyzet „változatlan hosszú távú gazdasági kockázatai miatt” a cégektől „továbbra is óvatosságot vár el az osztalékfizetés és a javadalmazási politikájuk kapcsán”.
A jegybank a körlevelében azt javasolta, hogy
a biztosítók halasszák el 2021-re az idei évre esetlegesen tervezett osztalék-, részvény-visszavásárlási, illetve nagy összegű változó javadalmazási kifizetéseik teljesítését.
Sőt, a jövő évben is csak abban az esetben fizessenek, ha az adott biztosító tőkefeltöltöttsége a kifizetés után is eléri vagy meghaladja a nemzetközi és hazai tőkemegfelelés szokásos átlagát. A jegybank megjegyezte: ezek az értékek az elmúlt években a 205-243 százalékos sávban mozogtak.
Az MNB lépése annyiban nem meglepő, hogy az Európai Biztosítás-, Foglalkoztatóinyugdíj-hatóság (EIOPA) április 2-án hasonló igényekkel állt elő, ők azt kérték, hogy ezen intézkedések felülvizsgálatára csak akkor kerülhessen sor, ha a koronavírus-járvány pénzügyi és gazdasági hatásai egyértelművé válnak.