Júniusban már közel annyit költöttünk az éttermekben, kávézókban és bárokban, mint a járvány miatt bevezetett korlátozó intézkedések előtt – derül ki az Erste Bank kártyaforgalmi adataiból, amelyekből az is látszik, hogy a többség egyelőre inkább csak a szomszédos országokig merészkedik.
Az elmúlt hónapokban 90 százalék feletti volt a visszaesés a hazai turizmusban, ám most az Erste Bank a saját kártyaforgalmi adatai alapján azt közölte, hogy májusban a kártyaforgalom a Balatonnál, valamint a Velencei- és a Tisza-tónál már meghaladta az egy évvel korábbit. Júniusban pedig – a korlátozások enyhítésével – tovább nőtt a forgalom, a Balatonnál 12 százalékkal alakult magasabban a tavalyinál, míg a Velencei-tónál 6 százalékos bővülést tapasztalt a pénzintézet ügyfelei kártyás költéseiben.
A belföldi vendéglátóhelyek, így a hagyományos- és gyorséttermek, valamint a cukrászdák és bárok kártyaforgalma is csaknem elérte a tavalyi szintet. Míg a járvány első időszakában,
márciusban és áprilisban a kártyás költések darabszáma és értéke egyaránt több mint 60 százalékkal esett vissza a pandémiás időszakot megelőző adatokhoz képest, május óta folyamatos az emelkedés.
Júniusban a belföldi vendéglátóhelyek kártyaforgalma darabszám alapján meghaladta a korábbi 80 százalékát, értékben pedig csaknem teljesen visszaállt a járványt megelőző szintre. Szórakozásra, így például színházra, mozira, múzeumok látogatására is többet költöttek az Erste-ügyfelek az utóbbi hetekben, mint a járvány elején, a visszarendeződés ugyanakkor – a korlátozó intézkedések eltérő ütemű feloldása miatt – ezen a területen tovább tart.
A kártyás költések 90 százalékkal estek vissza a világjárvány első időszakában, és a forgalom csak május végén, június elején kezdett el érzékelhetően emelkedni. Júniusban darabszám alapján a korábbi kártyaforgalom 60 százaléka állt vissza, míg értékben csak 46 százalék.
A külföldi költések sokkal lassabban térnek vissza a válság előtti állapothoz: Olaszországban az elmúlt hónapban például darabszámban és értékében a korábbinak csak 9 százalékát hozták a magyar vásárlók, míg Spanyolország esetében a kártyás költések darabszáma ebben az időszakban 8, értéke 7 százaléka volt az előző év azonos időszakában mértnek. Ezzel szemben a horvát költések már elérték az egy évvel korábbi érték 40 százalékát, Ausztriában pedig már kétharmadnál járnak a magyar vásárlók.