Az áprilisinál kisebb volt az ipar visszaesése májusban, de az egy évvel korábbi termelés több, mint negyede így is eltűnt.
2020 májusában az ipari termelés volumene a nyers adat szerint 30,7, a munkanaphatástól megtisztítva 27,6 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest – közölte a Központi Statisztikai Hivatal.
Ez már némi javulás ahhoz képest, hogy áprilisban 36,6 százalékos volt a visszaesés. Áprilisról májusra 15,6 százalékkal nőtt az ipar.
A részletes adatokra még várni kell, annyi biztos, hogy a koronavírus-járvány hatására a feldolgozóipari alágak mindegyikében csökkent a termelés volumene. Kiugró visszaesés volt a járműgyártásban, míg a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása, illetve az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása ennél kisebb mértékben csökkent.
A termelés az év első öt hónapjában összesítve 13,8 százalékkal kisebb volt, mint 2019 január–májusában.
Virovácz Péter, az ING elemzője azt írta az adatokról: jó hír, hogy a korrekció májusban elindult, a korlátozások enyhítése érdemben segítette az ipart. Az elmaradt rendelések legyártása most jó hajtóerőt jelent – a kérdés az, hogy meddig marad ez így, és mikor jelentkezik a globálisan csökkenő ipari kereslet, valamint a jelentősen csökkenő rendelésállomány hatása. Az elemző most azt valószínűsíti, hogy a következő hónapokban még kedvező adatokat látunk majd, de az ősszel ismét lassulhat az ipari növekedés, így a válság előtti termelési szint elérésére idén kevés esély van.