Magyarországon 800 ezren dolgoznak távmunkában, 60 ezren pedig fizetés nélküli szabadságon vannak – derül ki a GKI friss kutatásából.
Itthon továbbra is a hagyományos, munkahelyen történő munkavégzés az elterjedt, a munkavállalók 66,6 százaléka ebben a formában dolgozik – derül ki abból a június elején végzett reprezentatív kutatásból, amelyben a GKI azt kutatta, az alkalmazottak milyen módon dolgoznak a koronavírus-járványt követő hatósági szigorítások részleges feloldása után.
Bár gyorsan nő a távmunka súlya, a kutatás szerint a munkavállalók alig 20 százaléka (kb. 800 ezer fő) dolgozik jelenleg távmunkásként. Ehhez kapcsolódóan a kutatócég is felteszi a kérdést, fennmaradhat-e tartósan ez az arány. Ezt egyelőre még nem lehet megmondani, ugyanakkor az biztos, hogy óriási a változás, hiszen a CBRE május végi felmérése szerint a home office a karantén előtt ritkaságszámba ment Magyarországon; a munkavállalók mindössze 1,2 százalékát érintette rendszeresen, 3,4 százalékukat pedig ritkán. Ebbe az összesen 4,6 százalékba pedig még azok az egyéni vállalkozók is beletartoznak, akiknek az otthonuk a munkahelyük.
Velünk marad a home office, de senki nincs felkészülve arra, ez mivel jár
Bár a járvány előtt még plusz juttatásként osztogatták a cégek a home office lehetőségét, mostanra a privilégium sokak számára kínszenvedéssé degradálódott. Amíg nincs védőoltás, a távmunkára sem születhetnek végleges - várhatóan hibrid - megoldások, de az irodai munkavégzés megváltozása visszafordíthatatlan.
Visszatérve a GKI-kutatásra: a foglalkoztatottak 2.9 százaléka (kb. 120 ezer fő) állásidőn van, míg 1,4 százalékuk (kb. 55 ezer fő) fizetett szabadságát tölti.
Rendkívül sok munkavállaló (az összes foglalkoztatott 1,5 százaléka, kb. 60 ezer fő) van fizetés nélküli szabadságon, miközben a munkavállalók 0.5 százaléka (20 ezer fő) felmondási idejét tölti.
Szintén magas (7 százalék, 280 ezer fő) a részállásban foglalkoztatottak aránya.